Statut Branżowej Szkoły I Stopnia
- Szczegóły
- Odsłony: 49
autor informacji: Urszula Makowska, data wytworzenia: 2026-04-28 14:14:36
opublikował: Skwarski Mariusz, ZS Nr 1 w Mławie, tel. 23 654 32 07, data publikacji: 2026-04-28 14:14:36
zmodyfikował: Skwarski Mariusz, ZS Nr 1 w Mławie, tel. 23 654 32 07, ostatnia modyfikacja: 2026-04-28 14:14:36
STATUT
BRANŻOWEJ SZKOŁY I STOPNIA NR 1
IM. JERZEGO CIESIELSKIEGO
W MŁAWIE
SPIS TREŚCI
ROZDZIAŁ 1: INFORMACJE O SZKOLE.......................................................................... 3
ROZDZIAŁ 2: CELE I ZADANIA SZKOŁY ORAZ SPOSÓB ICH WYKONANIA.............. 4
ROZDZIAŁ 3: ORGANY SZKOŁY.................................................................................. 11
ROZDZIAŁ 4: ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY........................................................... 16
ROZDZIAŁ 5: KSZTAŁCENIE W ZAWODACH SZKOLNICTWA BRANŻOWEGO....... 21
ROZDZIAŁ 6: NAUCZYCIELE I INNI PRACOWNICY SZKOŁY.................................... 23
ROZDZIAŁ 7: PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIA............................................................. 31
ROZDZIAŁ 8: WARUNKI I SPOSÓB OCENIANIA WEWNĄTRZSZKOLNEGO............. 39
ROZDZIAŁ 9: WSPÓŁDZIAŁANIE Z RODZICAMI I ŚRODOWISKIEM LOKALNYM………...48
ROZDZIAŁ 10: CEREMONIAŁ SZKOŁY........................................................................ 51
ROZDZIAŁ 11: POSTANOWIENIA KOŃCOWE.............................................................. 52
ROZDZIAŁ 1
INFORMACJE O SZKOLE
§1.
- Branżowa Szkoła I stopnia Nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego jest ponadpodstawową szkołą publiczną.
- Szkoła mieści się w Mławie przy ulicy Zuzanny Morawskiej 29.
- Szkoła wchodzi w skład Zespołu Szkół Nr 1 w Mławie.
§2.
- Organem prowadzącym szkołę jest Powiat Mławski z siedzibą w Mławie przy ulicy Władysława Stanisława Reymonta 6.
- Organem sprawującym nadzór pedagogiczny nad szkołą jest Mazowieckie Kuratorium Oświaty w Warszawie, Delegatura w Ciechanowie.
- Szkoła jest jednostką budżetową, która pokrywa swoje wydatki bezpośrednio z budżetu Powiatu Mławskiego.
- Szkoła używa pieczęci urzędowych okrągłych (dużej i małej) o treści: Zespół Szkół Nr 1
w Mławie. - Szkoła używa pełnej pieczęci nagłówkowej o treści: Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1
im. Jerzego Ciesielskiego w Zespole Szkół Nr 1 06-500 Mława ul. Zuzanny Morawskiej 29. - Szkoła prowadzi dokumentację swojej działalności w formie papierowej i elektronicznej, którą przechowuje ją zgodnie z odrębnymi przepisami.
- Szkoła posiada logo, którego obraz stanowi załącznik nr 1.
- Zasady jego stosowania, z uwzględnieniem właściwej reprodukcji kształtów, kolorów
i typografii, w tym zasad jego stosowania określa dyrektor w drodze zarządzenia. - Szkoła prowadzi stronę internetową: http://www.zs1mlawa.pl.
- Szkoła udostępnia informacje publiczne w Biuletynie Informacji Publicznej: http://bip.zs1mlawa.pl/.
§3.
- Szkoła zapewnia uczniom bezpłatne nauczanie w zakresie obowiązku nauki.
- Branżowa Szkoła I Stopnia Nr 1 kształci uczniów w następującym zawodzie:
1) monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie - 712905.
- Uczniem szkoły może być osoba, która posiada świadectwo szkoły podstawowej
oraz zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. - Czas trwania cyklu kształcenia w szkole wynosi 3 lata.
- Szczególne zasady przyjmowania kandydatów do szkoły określają odrębne przepisy.
- Ukończenie nauki w branżowej szkole I stopnia umożliwia:
1) uzyskanie dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w danym zawodzie;
2) dalsze kształcenie w branżowej szkole II stopnia kształcącej w zawodzie, w którym wyodrębniono kwalifikację wspólną;
3) dalsze kształcenie w liceum ogólnokształcącym dla dorosłych począwszy od klasy drugiej.
- Szkoła może prowadzić kwalifikacyjne kursy zawodowe w zawodach, w których prowadzi kształcenie.
- Szkoła zapewnia uczniom dostęp do biblioteki szkolnej oraz gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej.
ROZDZIAŁ 2
CELE I ZADANIA SZKOŁY ORAZ SPOSÓB ICH WYKONANIA
§4.
- Szkoła realizuje cele i zadania wynikające z przepisów prawa oświatowego oraz uwzględniające program w podstawie programowej branżowej szkoły I stopnia uwzględniając cele i zadania wychowawczo-profilaktyczne, zgodnie ze swym charakterem opisanym w statucie.
- Cele szkoły realizowane są poprzez działania edukacyjne, w tym:
1) szkolny zestaw programów nauczania kształcenia ogólnego, który uwzględniając wymiar wychowawczy, obejmuje całą działalność szkoły z punktu widzenia dydaktycznego;
2) szkolny zestaw programów kształcenia w zawodzie, który zakłada przygotowanie uczących się do życia w warunkach współczesnego świata, wykonywania pracy zawodowej i aktywnego funkcjonowania na zmieniającym się rynku pracy;
3) program wychowawczo – profilaktyczny, który opisuje w sposób całościowy wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym oraz działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców.
- Szkoła kształtuje i utrwala u uczniów pozytywny stosunek do obowiązków zawodowych, sumiennej pracy i współdziałania w zespole, rozwija kompetencje i umiejętności, społeczne, w oparciu o zasady etyki zawodowej i szacunku do drugiego człowieka.
- Szkoła wspiera przedsiębiorczość i samodzielność w podejmowaniu decyzji zawodowych przez uczniów.
- Szkoła dążąc do osiągania jak najwyższych wyników nauczania stosuje innowacyjne rozwiązania programowe, organizacyjne i metodyczne.
- Szkoła dąży do połączenia u uczniów wiedzy, umiejętności i postaw uważanych za niezbędne dla samorealizacji i rozwoju osobistego, aktywnego obywatelstwa, integracji społecznej oraz zatrudnienia.
§5.
- Zadaniem szkoły jest w szczególności:
1) pełna realizacja programów nauczania z dostosowaniem treści, metod i organizacji poszczególnych zajęć do możliwości psychofizycznych uczniów;
2) organizacja praktycznej nauki zawodu;
3) pełna realizacja programu wychowawczo-profilaktycznego promującego zdrowy styl życia, a także działań skutecznie zapobiegających współczesnym zagrożeniom;
4) organizowanie na życzenie rodziców i pełnoletnich uczniów nauki religii i etyki oraz zajęć z zakresu wychowania do życia w rodzinie;
5) organizowanie nauki języka polskiego dla uczniów przybywających z zagranicy;
6) udzielanie uczniom, rodzicom oraz nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
7) organizowanie kształcenia specjalnego dla uczniów z niepełnosprawnością, zagrożonych niedostosowaniem społecznym i niedostosowanych społecznie;
8) organizowanie nauczania w miejscu pobytu ucznia na podstawie orzeczenia
o potrzebie nauczania indywidualnego;
9) wspieranie uczniów w rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień, w tym organizowanie indywidualnego programu lub toku nauki;
10) udzielanie pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej;
11) zapewnienie uczniom bezpiecznych i higienicznych warunków realizacji zajęć szkolnych;
12) zapewnienie uczniom warunków do kulturalnego spożywania posiłków.
- Cele i zadania szkoły realizowane są przez wszystkich pracowników szkoły we współpracy z rodzicami, organem prowadzącym i innymi instytucjami o których mowa
w rozdziale 3. - Dążenie do wysokiej jakości wykonania zadań szkoły, uwzględniane jest w doskonaleniu zawodowym pracowników szkoły.
§ 6.
- Wychowanie i profilaktyka w szkole polega na współpracy nauczycieli i rodziców w dążeniu do:
1) rozwijania u uczniów zintegrowanej, dojrzałej osobowości z uwzględnieniem ich indywidualnych potrzeb;
2) uważnej ochronie uczniów przed zagrożeniami jakie niesie otaczający świat w okresie rozwijającej się ich samodzielności.
- Celami działań wychowawczo-profilaktycznych szkoły jest:
1) wszechstronny rozwój ucznia we wszystkich sferach jego osobowości w wymiarze intelektualnym, psychicznym, fizycznym, zdrowotnym, etycznym, moralnym
i duchowym;
2) rozwijanie wiedzy o problemach cywilizacyjnych współczesnego świata oraz o możliwościach i potrzebie ich rozwiązywania.
- Zadaniem szkoły w aspekcie wychowawczo-profilaktycznym jest:
1) pełna realizacja celów i zadań wychowawczo-profilaktycznych zawartych
w realizowanych podstawach programowych przez wszystkich nauczycieli
i pracowników szkoły;
2) towarzyszenie uczniom, rodzicom i nauczycielom w zdobywaniu wiedzy
o zagrożeniach jakie mogą zaburzyć rozwój uczniów;
3) przestrzeganie w organizacji pracy szkoły zasad promocji i ochrony zdrowia;
4) skoordynowanie oddziaływań wychowawczych domu, szkoły i środowiska rówieśniczego.
- Diagnozę potrzeb i problemów społeczności szkolnej opracowuje zespół nauczycieli do spraw wychowania i profilaktyki w porozumieniu z radą rodziców.
- Na podstawie diagnozy potrzeb i problemów społeczności szkolnej zespół nauczycieli do spraw wychowania i profilaktyki opracowuje aktualizację programu wychowawczo-profilaktycznego.
- Zasady przyjmowania programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły oraz jego aktualizacji na dany rok szkolny określają odrębne przepisy.
- Szkoła organizuje systemowe doskonalenie umiejętności wychowawczych rodziców i nauczycieli.
§ 7.
- W celu wspierania potencjału rozwojowego uczniów i stwarzania im warunków do aktywnego i pełnego uczestnictwa w życiu szkoły i środowisku lokalnym szkoła organizuje pomoc psychologiczno-pedagogiczną.
- Szkoła we współpracy z rodzicami, poradnią psychologiczno-pedagogiczną i innymi instytucjami prowadzi działania zmierzające do wieloaspektowego rozpoznania potrzeb uczniów i buduje wspólną strategię działań wspierających ucznia objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną, realizowanych w szkole i w domu.
- Potrzeba objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole wynika
w szczególności z:
1) niepełnosprawności;
2) niedostosowania społecznego;
3) zagrożenia niedostosowaniem społecznym;
4) zaburzeń zachowania lub emocji;
5) szczególnych uzdolnień;
6) specyficznych trudności w uczeniu się;
7) deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych;
8) choroby przewlekłej;
9) sytuacji kryzysowych lub traumatycznych;
10) niepowodzeń edukacyjnych;
11) zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego, kontaktami środowiskowymi;
12) trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniom w szkole polega na:
1) rozpoznawaniu i zaspakajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia;
2) rozpoznawaniu czynników środowiskowych wpływających na funkcjonowanie ucznia w szkole.
- Nauczyciele w toku bieżącej pracy prowadzą obserwację pedagogiczną, w celu rozpoznania u uczniów uzdolnień oraz przyczyn trudności w uczeniu się.
- Nauczyciele w toku bieżącej pracy udzielają uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej, która polega na dostosowaniu wymagań edukacyjnych do rozpoznanych potrzeb i możliwości psychofizycznych ucznia o których mowa w §49.
- Na wniosek lub za zgodą rodziców, dyrektor kwalifikuje uczniów do udziału w zajęciach
z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej przewidzianych w odrębnych przepisach.
- Szkoła dwa razy w roku we współpracy z rodzicami dokonuje oceny efektywności wsparcia udzielanego uczniom objętym pomocą psychologiczno-pedagogiczną.
- W przypadku niezadowalających efektów wsparcia udzielanego w szkole, dyrektor
w porozumieniu z rodzicami zwraca się do poradni psychologiczno-pedagogicznej
o dokonanie diagnozy specjalistycznej i uzupełnienie dotychczasowych form wsparcia. - Szczegółowe zasady udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkołach oraz gromadzenia i przechowywania dokumentacji związanej z objęciem ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną określają odrębne przepisy.
- Rodzicom, przysługuje prawo dostępu do dokumentacji dotyczącej ich dziecka, zgromadzonej w wyniku prowadzonych obserwacji pedagogicznych i udzielanego wsparcia. Uczeń pełnoletni ma prawo dostępu do dokumentacji zgromadzonej w wyniku udzielania mu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Koordynatorem organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w szkole jest pedagog szkolny.
- Szkoła organizuje i udziela rodzicom uczniów i nauczycielom pomocy psychologiczno-pedagogicznej polegającej na wspieraniu ich w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych oraz rozwijaniu ich umiejętności metodycznych i wychowawczych
w szczególności w formie porad i konsultacji oraz warsztatów i szkoleń. - Dyrektor do 30 września danego roku szkolnego podaje do wiadomości roczny plan działań wspierających nauczycieli i rodziców w rozwiazywaniu problemów edukacyjno-wychowawczych uczniów.
- Dyrektor, w celu wzmocnienia bezpieczeństwa uczniów przed przemocą w drodze zarządzenia określił „Standardy ochrony małoletnich”.
§ 8.
- Szkoła organizuje naukę i opiekę dla uczniów z niepełnosprawnością, niedostosowaniem społecznym i zagrożeniem niedostosowaniem społecznym w klasach ogólnodostępnych w formie kształcenia specjalnego w integracji ze środowiskiem szkolnym.
- Podstawą organizacji kształcenia specjalnego jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane zgodnie z odrębnymi przepisami i dostarczone do szkoły
z wnioskiem rodziców o objecie ucznia kształceniem specjalnym. - Dyrektor dla każdego ucznia objętego kształceniem specjalnym powołuje zespół nauczycieli i specjalistów odpowiedzialnych za opracowanie, wdrożenie i ocenę efektywności indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego.
- Szczegółowe zasady działania zespołu o którym mowa w ust. 3, zakres informacji zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym oraz tryb oceny jego efektywności i modyfikacji określają odrębne przepisy.
- Uczniom objętym kształceniem specjalnym szkoła zapewnia:
1) realizację indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego, który zawiera informacje o dostosowaniu programów nauczania oraz organizacji zajęć szkolnych do rozpoznanych i zdiagnozowanych potrzeb ucznia;
2) dostosowanie przestrzeni szkolnej i stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia;
3) zajęcia rewalidacyjne lub socjoterapeutyczne oraz inne zajęcia terapeutyczne.
- Szkoła przygotowuje uczniów objętych kształceniem specjalnym do samodzielności
w życiu dorosłym, w tym wyboru miejsca pracy lub dalszego kształcenia. - Rodzicom ucznia objętego kształceniem specjalnym, a także pełnoletnim uczniom objętym kształceniem specjalnym przysługuje prawo uczestniczenia w organizacji tego kształcenia, w tym do czynnego udziału w posiedzeniach zespołu o którym mowa w ust. 3.
- Szkoła we współpracy z rodzicami, uczniem pełnoletnim, poradnią psychologiczno-pedagogiczną i innymi instytucjami buduje wspólną strategię działań wspierających ucznia objętego kształceniem specjalnym, realizowanych w szkole i w domu.
- Koordynatorem kształcenia specjalnego w szkole jest nauczyciel posiadający kwalifikacje z zakresu pedagogiki specjalnej zatrudniony w celu współorganizowania kształcenia specjalnego.
- Szczegółowe warunki organizowania nauki i opieki uczniów z niepełnosprawnością, niedostosowaniem społecznym i zagrożeniem niedostosowaniem społecznym, określają odrębne przepisy.
§ 9.
- Uczniowie niebędący obywatelami polskimi oraz obywatele polscy, którzy pobierali naukę w szkołach funkcjonujących w systemach oświatowych innych państw, korzystają z nauki na warunkach określonych w odrębnych przepisach.
- Szkoła zapewnia integrację uczniów niebędących obywatelami polskimi ze środowiskiem szkolnym i wspomaga ich w pokonaniu trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z kształceniem za granicą.
- Uczniowie należący do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, korzystają z zajęć umożliwiających podtrzymywanie i rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej, na warunkach określonych w odrębnych przepisach.
§ 10.
- Szkoła umożliwia uczniom podtrzymywanie poczucia tożsamości religijnej poprzez organizowanie lekcji religii w szkole oraz uczestnictwo młodzieży w rekolekcjach organizowanych przez parafię, na terenie której mieści się szkoła.
- W czasie trwania lekcji religii, szkoła zapewnia opiekę uczniom, którzy nie uczestniczą
w tych zajęciach. - Zasady organizacji religii i etyki określają odrębne przepisy.
§ 11.
- Szkoła organizuje zajęcia wychowania do życia w rodzinie.
- Udział w zajęciach wychowania do życia w rodzinie nie jest obowiązkowy.
- Uczeń nie uczestniczy w zajęciach jeżeli rodzic lub pełnoletni uczeń zgłosi pisemnie dyrektorowi rezygnację z tych zajęć.
- Zasady organizacji zajęć przygotowania do życia w rodzinie określają odrębne przepisy.
§ 12.
- Szkoła wspiera uczniów w odkrywaniu i rozwijaniu zainteresowań i uzdolnień poprzez stymulowanie ich aktywności i kreatywności, budowanie wiary we własne możliwości oraz promowanie osiągnięć uczniów i nauczycieli.
- Nauczyciele zapewniają uczniom możliwość rozwijania własnych zainteresowań i uzdolnień na zajęciach obowiązkowych, w formie indywidualizacji pracy na lekcji,
w tym indywidualizacji zadań domowych i prac klasowych. - Szkoła organizuje zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów,
w szczególności w celu kształtowania ich aktywności i kreatywności. - Nauczyciele udzielają uczniom pomocy w przygotowaniu się do reprezentowania szkoły
w konkursach i olimpiadach pozaszkolnych. - Uczniom, u których rozpoznano szczególne uzdolnienia potwierdzone opinią poradni psychologiczno-pedagogicznej szkoła zapewnia organizację indywidualnego programu nauki lub/i indywidualnego toku nauki.
- Szczegółowe warunki organizacji indywidualnego toku i indywidualnego programu nauki określają odrębne przepisy.
§ 13.
- Szkoła zapewnia uczniom bezpieczne i higieniczne warunki nauki i opieki, w tym
w szczególności:
1) dostosowanie stolików uczniowskich i krzeseł do wzrostu i rodzaju pracy;
2) dostosowanie planu zajęć szkolnych do zasad higieny pracy umysłowej;
3) ustalenie długości przerw międzylekcyjnych w taki sposób, by umożliwić uczniom spożycie posiłków na terenie szkoły;
4) utrzymanie pomieszczeń szkolnych i wyposażenia w pełnej sprawności i czystości;
5) nieograniczony dostęp do środków czystości.
- Szkoła dba o bezpieczeństwo uczniów i ochrania ich zdrowie od chwili wejścia do szkoły do momentu jej opuszczenia.
- Dyrektor decyduje o miejscu przebywania uczniów w czasie pobytu w szkole, a także
o tym jaki jest porządek i organizacja zajęć. - O bezpieczeństwo i ochronę zdrowia uczniów zobowiązani są dbać wszyscy pracownicy szkoły, zgodnie z zakresem zadań nauczycieli i innych pracowników szkoły opisanym
w rozdziale 6 niniejszego statutu. - Dyrektor w drodze zarządzenia, określa warunki zapewnienia uczniom bezpieczeństwa
w czasie pobytu w szkole z uwzględnieniem:
1) zasad sprawowania opieki nad uczniami w czasie zajęć obowiązkowych z uwzględnieniem opieki nad niepełnoletnimi uczniami, którzy nie korzystają z zajęć ujętych w tygodniowym rozkładzie zajęć;
2) zasad sprawowania opieki nad uczniami w czasie przerw w zajęciach szkolnych oraz przed zajęciami szkolnymi;
3) zasad sprawowania opieki nad uczniami w czasie zajęć pozalekcyjnych.
- Zasady opieki nad uczniami w czasie wycieczek i wyjść grupowych uczniów określają odrębne przepisy oraz określone przez dyrektora w drodze zarządzenia:
1) procedura organizacji wycieczek szkolnych;
2) procedura wyjść grupowych uczniów poza teren szkoły;
3) procedura uczestnictwa uczniów w konkursach, olimpiadach i zawodach sportowych organizowanych poza szkołą.
- Elementem wspomagającym działania szkoły w zapewnieniu uczniom i pracownikom szkoły bezpieczeństwa jest system szkolnego monitoringu wizyjnego.
- Do organizacji szkolnego monitoringu, w tym przetwarzania i przechowywania danych pozyskanych w nagraniach, zastosowanie mają odrębne przepisy.
- Na terenie szkoły obowiązuje zakaz nagrywania obrazu i dźwięku przez uczniów, rodziców i osoby odwiedzające szkołę.
- Zasady odstąpienia od zakazu nagrywania obrazu i dźwięku określa dyrektor w drodze zarządzenia.
§ 14.
- Szkoła zapewnia uczniom dostęp do gabinetu profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej spełniającego wymagania i wyposażenie określone w odrębnych przepisach.
- Uczniowie objęci są opieką zdrowotną przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Mławie zgodnie z odrębnymi przepisami.
- Opiekę zdrowotną w szkole organizuje pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania oraz lekarz dentysta w zakresie opieki stomatologicznej na zasadach określonych
w odrębnych przepisach. - Pielęgniarka prowadzi czynne poradnictwo dla uczniów z problemami zdrowotnymi oraz sprawuje opiekę medyczną nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością.
- Uczniowi uskarżającemu się na dolegliwości zdrowotne pomocy udziela pielęgniarka środowiska nauczania i wychowania, a pod jej nieobecność pierwszej pomocy udzielają pracownicy szkoły.
- Pracownicy szkoły są przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
- O każdym przypadku udzielenia pomocy przedlekarskiej szkoła niezwłocznie informuje rodziców.
- Dyrektor w drodze zarządzenia, określa tryb postępowania w sytuacjach wymagających udzielenia uczniom pomocy przedlekarskiej i lekarskiej w szkole oraz tryb postępowania w sytuacjach kryzysowych.
ROZDZIAŁ 3
ORGANY SZKOŁY
§ 15.
- Organami szkoły są:
1) dyrektor;
2) rada pedagogiczna;
3) samorząd uczniowski;
4) rada rodziców.
- Organy, o których mowa w ust. 1, są wspólne dla szkół wchodzących w skład zespołu.
§ 16.
Dyrektor szkoły
- Dyrektor Branżowej Szkoły I Stopnia Nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego zwany dalej „dyrektorem” jest jednoosobowym organem wykonawczym szkoły i reprezentuje ją na zewnątrz.
- Dyrektor wykonuje obowiązki, a także posiada uprawnienia określone w odrębnych przepisach dla:
1) kierownika jednostki organizacyjnej o charakterze prawnym zakładu administracyjnego, którym zarządza;
2) kierownika jednostki budżetowej, w której odpowiada za całość gospodarki finansowej w tym organizowanie zamówień publicznych;
3) organu administracji publicznej w sprawach wydawania decyzji administracyjnych, postanowień i zaświadczeń oraz innych oddziaływań administracyjno-prawnych na podstawie odrębnych przepisów;
4) dyrektora publicznej szkoły prowadzonej przez Powiat Mławski;
5) przewodniczącego Rady Pedagogicznej;
6) organu nadzoru pedagogicznego dla szkoły.
- Szczegółowe kompetencje dyrektora określa ustawa oraz odrębne przepisy dotyczące obowiązków i uprawnień wymienionych w ust. 2.
- Dyrektor odpowiedzialny jest za całość funkcjonowania szkoły, w tym w szczególności za zapewnienie warunków organizacyjnych sprzyjających pełnej realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych szkoły.
- Dyrektor dąży do zapewnienia wysokiej jakości pracy szkoły i realizacji przypisanych jej zadań.
- Dyrektor po zakończeniu roku szkolnego i przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego sporządza informację o działalności szkoły, w tym wyniki i wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego i przekazuje je radzie pedagogicznej.
- Informacja o której mowa w ust. 6 zawiera:
1) zestawienia danych o realizacji zadań statutowych szkoły, w tym o:
a) wynikach nauczania ustalonych na podstawie wyników klasyfikacji
i egzaminów zewnętrznych;
b) skuteczności udzielanej przez szkołę uczniom pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
c) skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych podejmowanych przez szkołę;
d) wynikach organizacji kształcenia specjalnego w formie edukacji włączającej;
e) działaniach podejmowanych w ramach wolontariatu;
f) działaniach podejmowanych w ramach doradztwa zawodowego;
g) wymiarze pomocy materialnej udzielanej uczniom;
2) ocenę realizacji zadań statutowych szkoły w odniesieniu do prawa oświatowego i jego zmian;
3) ogólne wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego, w tym: wynikach ewaluacji, kontroli i wspomagania realizowanego w ramach nadzoru pedagogicznego;
4) wynikach analizy skarg i wniosków przyjmowanych przez dyrektora;
5) wynikach kontroli podejmowanych przez instytucje zewnętrzne.
- Dyrektor przyjmuje skargi i wnioski dotyczące organizacji pracy szkoły przekazane na piśmie, drogą elektroniczną lub złożone ustnie do protokołu.
- Dyrektor jako organ jednoosobowy w zakresie swoich kompetencji wydaje zarządzenia.
- Dyrektor szkoły zgodnie z obowiązującymi przepisami po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego oraz rady pedagogicznej powierza stanowisko i określa obowiązki wicedyrektora i kierownika kształcenia praktycznego..
- W czasie nieobecności dyrektora w pracy jego uprawnienia i obowiązki przejmuje wicedyrektor.
§ 17.
Rada Pedagogiczna
- Rada pedagogiczna jest kolegialnym organem szkoły w zakresie realizacji statutowych zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.
- W skład rady pedagogicznej wchodzą: dyrektor szkoły i wszyscy nauczyciele zatrudnieni w szkole.
- Przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor szkoły.
- Rada pedagogiczna działa w ramach kompetencji stanowiących i opiniujących, które szczegółowo określają odrębne przepisy.
- Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy:
1) zatwierdzenie planów pracy szkoły;
2) podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów;
3) podejmowanie uchwał w sprawie eksperymentów pedagogicznych w szkole, po zaopiniowaniu ich projektów przez radę rodziców;
4) ustalenie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli;
5) podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia z listy uczniów;
6) ustalenie sposobu wykorzystania wyników nadzoru pedagogicznego, w tym sprawowanego nad szkołą przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny, w celu doskonalenia pracy szkoły.
- Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:
1) organizację pracy szkoły, w tym tygodniowy rozkład zajęć lekcyjnych
i pozalekcyjnych;
2) projekt planu finansowego szkoły;
3) wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,
4) propozycje dyrektora w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć
w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych;
5) szkolny zestawy podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych.
- Rada pedagogiczna ustala w drodze uchwały, po zasięgnięciu opinii rady rodziców, szkolny zestaw programów nauczania do danych zajęć edukacyjnych kształcenia ogólnego i do danego zawodu.
- Obowiązkiem rady pedagogicznej jest doskonalenie pracy szkoły i w tym zakresie po przyjęciu rocznej informacji dyrektora o pracy szkoły o której mowa w §15 ustala wnioski dotyczące doskonalenia pracy szkoły, a także zatwierdza organizację doskonalenia nauczycieli.
- Rada pedagogiczna deleguje swoich przedstawicieli do komisji konkursowej wyłaniającej kandydata na stanowisko dyrektora szkoły oraz przedstawiciela do zespołu powołanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty rozpatrującego odwołanie nauczyciela od oceny pracy wystawionej przez dyrektora.
- Rada pedagogiczna wydaje opinie w sprawie kandydatów na stanowiska kierownicze
w szkole. - Rada pedagogiczna działa na podstawie „Regulaminu rady pedagogicznej Zespołu Szkół Nr 1 w Mławie”, który określa:
1) organizację zebrań;
2) sposób powiadomienia członków rady o terminie i porządku zebrania;
3) sposób dokumentowania działań rady pedagogicznej;
4) wykaz spraw, w których przeprowadza się głosowanie tajne.
- Rada pedagogiczna realizuje kompetencje rady szkoły określone w ustawie.
§ 18.
Rada Rodziców
- W szkole działa rada rodziców stanowiąca reprezentację rodziców uczniów w danym roku szkolnym.
- Reprezentantami rodziców poszczególnych oddziałów są rady oddziałowe rodziców.
- Wewnętrzną strukturę rady rodziców, tryb jej pracy oraz szczegółowy sposób przeprowadzania wyborów określa „Regulamin Rady Rodziców Zespołu Szkół Nr 1”.
- Rada rodziców tworzy warunki współdziałania rodziców z nauczycielami we wszystkich działaniach szkoły.
- Kompetencje stanowiące i opiniujące rady rodziców określa ustawa.
- Rada rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną dokonuje diagnozy potrzeb
i problemów występujących w społeczności szkolnej, uchwala program wychowawczo-profilaktyczny szkoły i występuje z wnioskiem do dyrektora o jego aktualizację. - Rada rodziców w trybie oceny pracy nauczyciela ma prawo do wydania opinii o jego pracy.
- Rada rodziców deleguje swoich przedstawicieli do komisji konkursowej wyłaniającej kandydata na stanowisko dyrektora szkoły oraz przedstawiciela do zespołu powołanego przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty rozpatrującego odwołanie nauczyciela od oceny pracy wystawionej przez dyrektora.
- W celu wspierania działalności statutowej szkoły rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców oraz innych źródeł. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin rady rodziców.
- Fundusze gromadzone przez radę rodziców mogą być przechowywane na odrębnym rachunku bankowym rady rodziców.
- Do założenia i likwidacji tego rachunku bankowego oraz dysponowania funduszami na tym rachunku są uprawnione osoby posiadające pisemne upoważnienie udzielone przez radę rodziców.
- Sposób dysponowania zgromadzonymi funduszami określa regulamin rady rodziców.
- Dokumentacja działania rady rodziców jest przechowywana w szkole.
§ 19.
Samorząd Uczniowski
- W szkole działa samorząd uczniowski, który jest kolegialnym organem szkoły reprezentującym ogół uczniów.
- Zasady wybierania i działania organów samorządu uczniowskiego określa „Regulamin Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Nr 1 w Mławie” uchwalony przez ogół uczniów w głosowaniu równym, tajnym i powszechnym. Organy samorządu są jedynymi reprezentantami ogółu uczniów.
- Szczegółowe prawa samorządu uczniowskiego określa ustawa.
- Samorząd uczniowski działa pod opieką nauczyciela „opiekuna samorządu”.
- Samorząd Uczniowski stoi na straży przestrzegania praw uczniów w szkole oraz tworzy warunki ich współdziałania z nauczycielami i rodzicami, a także inicjuje działania służące wsparciu uczniów i rozwiązywaniu ich problemów.
- Samorząd może przedstawić radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczące realizacji podstawowych praw uczniów, takich jak:
1) prawo do zapoznania się z programem nauczania, jego treścią, celami i stawianymi wymaganiami;
2) prawo do jawnej i umotywowanej oceny postępów w nauce i zachowaniu;
3) prawo do opiniowania spraw dotyczących skreślenia ucznia z listy uczniów;
4) prawo do opiniowania kandydatów do stypendium Prezesa Rady Ministrów;
5) prawo do współdziałania z innymi organami i zespołami pracującymi w szkole;
6) prawo do organizacji życia szkolnego, umożliwiające zachowanie właściwych proporcji między wysiłkiem szkolnym a możliwością rozwijania i zaspokajania własnych zainteresowań;
7) prawo organizowania działalności kulturalnej, oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami oraz możliwościami organizacyjnymi
w porozumieniu z dyrektorem;
8) prawo wyboru nauczyciela pełniącego rolę opiekuna samorządu.
- Samorząd w porozumieniu z dyrektorem szkoły może podejmować działania z zakresu wolontariatu.
§ 20.
Zasady współdziałania organów szkoły i rozwiązywanie konfliktów
- Organy szkoły działają samodzielnie na podstawie i w granicach prawa.
- Działalność organów szkoły jest jawna o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.
- Organy działające w szkole wzajemnie informują się o planowanych i podejmowanych działaniach oraz decyzjach:
1) na posiedzeniach rady pedagogicznej;
2) na zebraniach rodziców z nauczycielami, wychowawcami klas, dyrektorem;
3) poprzez zamieszczanie informacji w księdze zarządzeń, gdy wymaga tego ich charakter;
4) poprzez ogłaszanie informacji na tablicy ogłoszeń dla uczniów i nauczycieli, gdy nie mają one charakteru zarządzenia;
5) zamieszczając informację na stronie internetowej szkoły i w bibliotece szkolnej;
6) podczas apeli szkolnych;
7) w gazetce szkolnej;
8) przez radiowęzeł szkolny.
- Każdy z organów szkoły może swobodnie działać i podejmować decyzje w ramach swoich kompetencji.
- Wszystkie organy szkoły współdziałają ze sobą w sprawach kształcenia, wychowania
i opieki młodzieży oraz rozwiązywania wszystkich istotnych problemów. - Wszystkie organy szkoły współpracują w duchu porozumienia, tolerancji i wzajemnego szacunku, umożliwiając swobodne działanie i podejmowanie decyzji w granicach swoich kompetencji.
- Rodzice i uczniowie przedstawiają wnioski i opinie organom szkoły poprzez swoje reprezentacje: radę rodziców i samorząd uczniowski.
- Rada rodziców i samorząd uczniowski przedstawiają swoje wnioski i opinie dyrektorowi szkoły lub radzie pedagogicznej w formie pisemnej lub ustnej podczas protokołowanych posiedzeń tych organów.
- Wnioski i opinie są rozpatrywane na najbliższych posiedzeniach zainteresowanych organów, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach wymagających podjęcia szybkiej decyzji w terminie 7 dni.
- Wszystkie organy szkoły zobowiązane są do wzajemnego informowania się o podjętych lub planowanych działaniach i decyzjach w terminie 14 dni od daty ich podjęcia.
- Koordynatorem współdziałania organów szkoły jest dyrektor szkoły, który:
1) zapewnia każdemu z nich możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji
w granicach swoich kompetencji;
2) umożliwia rozwiązywanie sytuacji konfliktowych wewnątrz szkoły;
3) zapewnia bieżącą wymianę informacji pomiędzy organami zespołu o planowanych
i podejmowanych działaniach i decyzjach;
4) organizuje spotkania przedstawicieli organów szkoły.
- W przypadku zaistnienia sporu między organami szkoły, obowiązkiem tych organów jest dążenie do jego rozstrzygnięcia w trybie mediacji, w których udział biorą wyłącznie członkowie tych organów.
- Organy uczestniczące w mediacjach zobowiązane są do sporządzenia protokołu ze spotkania negocjacyjnego.
- Sprawy sporne między organami szkoły rozstrzyga dyrektor, o ile nie jest jedną ze stron konfliktu.
- W przypadku gdy dyrektor jest stroną konfliktu, mediatorem sporu jest osoba wskazana przez organ prowadzący.
ROZDZIAŁ 4
ORGANIZACJA PRACY SZKOŁY
§ 21.
- Szkoła jest jednostką feryjną. Terminy rozpoczęcia i zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych, przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich określają przepisy ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania dotyczące organizacji roku szkolnego.
- Dyrektor biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości organizacyjne szkoły
w uzgodnieniu ze środowiskiem szkolnym ustala dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych. - W terminie do 30 września publikuje na stronie internetowej szkoły kalendarz organizacji roku szkolnego, w tym wykaz dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktycznych.
- Podstawową jednostką organizacyjną szkoły jest oddział, złożony z uczniów realizujących program nauczania dla danej klasy, zgodnie z ramowym planem nauczania.
- Oddziałem opiekuje się nauczyciel wychowawca wyznaczony przez dyrektora.
- Podstawową formą pracy szkoły są zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, realizowane
w systemie klasowo-lekcyjnym. - Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze odbywają się w oddziałach, grupach oddziałowych
i międzyoddziałowych, zespołach oraz indywidualnie. - Podział zajęć dydaktyczno-wychowawczych realizowanych w oddziałach, grupach oddziałowych i międzyoddziałowych, zespołach oraz indywidualnie określa arkusz organizacyjny szkoły.
§ 22.
- Organizację zajęć dydaktyczno – wychowawczych, określa tygodniowy rozkład zajęć ustalony przez dyrektora szkoły na podstawie zatwierdzonego arkusza organizacyjnego
z uwzględnieniem zasad ochrony zdrowia i higieny pracy. - Podstawowymi formami działalności dydaktyczno-wychowawczej szkoły są:
1) obowiązkowe zajęcia edukacyjne, do których zalicza się zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia ogólnego i z zakresu kształcenia w zawodzie;
2) zajęcia rewalidacyjne dla uczniów niepełnosprawnych;
3) zajęcia prowadzone w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
4) zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia uczniów, w szczególności w celu kształtowania ich aktywności i kreatywności;
5) zajęcia wyrównawcze;
6) zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego.
- W uzgodnieniu z rodzicami, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze mogą odbywać się także w formie wyjść grupowych uczniów, których organizację określają odrębne przepisy oraz określona przez dyrektora w drodze zarządzenia procedura wyjść poza teren szkoły.
- W uzgodnieniu z rodzicami, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze mogą odbywać się także w formie krajoznawstwa i turystyki, w tym za granicę.
- Podstawy prawne organizacji zajęć dydaktyczno-wychowawczych w formie krajoznawstwa i turystki określają odrębne przepisy oraz ustalona przez dyrektora
w drodze zarządzenia procedura organizacji wycieczek szkolnych.
§ 23.
- Podstawową formą pracy szkoły są zajęcia dydaktyczno – wychowawcze, prowadzone
w systemie klasowo – lekcyjnym. - Godzina lekcyjna trwa 45 minut.
- Zajęcia nauczycieli specjalistów pracujących w oparciu o opinie i orzeczenia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej trwają 60 minut.
- Godzina zajęć rewalidacyjnych trwa 60 minut.
- Przerwy międzylekcyjne trwają od 5 do 15 minut, po uzgodnieniu z radą pedagogiczną, radą rodziców i samorządem uczniowskim.
- W uzasadnionych przypadkach dyrektor szkoły może podjąć decyzję o skróceniu zajęć edukacyjnych.
- Część zajęć w szkole może odbywać się z podziałem na grupy zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ramowych planów nauczania. Dotyczy to przede wszystkim:
1) języków obcych,
2) zajęć z informatyki,
3) zajęć z przedmiotów zawodowych,
4) zajęć wychowania fizycznego.
§ 23a.
Dziennik elektroniczny
- W szkole funkcjonuje elektroniczny rejestr dokumentacji szkolnej, który wspomaga obieg informacji i dokumentów w szkole oraz usprawnia przebieg informacji między szkołą,
a rodzicami i uczniami. - Elektronicznym rejestrem dokumentacji szkolnej zarządza administrator systemu. Jest to osoba wyznaczona przez Dyrektora Szkoły.
- Zapisy w dzienniku elektronicznym zapewniają realizację postanowień Wewnątrzszkolnego Oceniania.
- Elektroniczny rejestr dokumentacji nakłada na nauczycieli obowiązki określone
w Regulaminie funkcjonowania dziennika elektronicznego. - Korzystanie z dziennika elektronicznego nie zwalnia rodzica/prawnego opiekuna z udziału w zebraniach ani z kontaktów indywidualnych ze szkołą.
6. Szczegółowe zasady prowadzenia dziennika elektronicznego reguluje „Regulamin funkcjonowania dziennika elektronicznego. Dokument jest spójny ze Statutem Szkoły.
§ 24.
- Dyrektor na dany rok szkolny opracowuje organizację pracy szkoły z uwzględnieniem danych zatwierdzonych w arkuszu organizacyjnym oraz decyzji organu prowadzącego podjętych w innym trybie.
- Organizacja pracy szkoły na dany rok szkolny zawiera w szczególności:
1) przydział uczniów do danych oddziałów, grup i zespołów dla których zaplanowano zajęcia dydaktyczno-wychowawcze;
2) organizację zajęć dydaktyczno-wychowawczych przewidzianych w arkuszu organizacyjnym;
3) organizację kształcenia w zawodzie;
4) przydział zajęć dydaktyczno-wychowawczych, rewalidacyjnych, terapeutycznych
i specjalistycznych realizowanych z uczniem indywidualnie;
5) przydział wychowawców do oddziałów;
6) organizację pracy pedagoga szkolnego, psychologa i innych specjalistów;
7) organizację biblioteki szkolnej;
8) organizację pracy pracowników obsługi i administracji;
9) organizację opieki medycznej nad uczniami.
- Podstawą organizacji pracy szkoły jest tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych dla poszczególnych oddziałów, grup oddziałowych, zespołów i uczniów oraz organizacja kształcenia w zawodzie.
- Szczegółowe zasady organizacji pracy szkoły określają odrębne przepisy.
§ 25.
Organizacja wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego
- Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego to ogół działań podejmowanych przez szkołę w celu przygotowania uczniów do wejścia na rynek pracy, dokonywania racjonalnych wyborów życiowych, w oparciu o właściwą samoocenę i rzetelną informację.
- Celem wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego jest udzielanie uczniom wszechstronnej pomocy w wejściu na rynek pracy lub wyborze dalszego kierunku kształcenia zawodowego.
- Wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego realizowany jest poprzez:
1) prowadzenie grupowych zajęć obowiązkowych z zakresu doradztwa zawodowego;
2) prowadzenie grupowych zajęć aktywizujących, przygotowujących uczniów do świadomego planowania kariery i podjęcia roli zawodowej;
3) udzielanie indywidualnych porad uczniom i rodzicom w zakresie:
a) wykorzystania posiadanych uzdolnień i talentów przy wykonywaniu przyszłych zadań zawodowych;
b) instytucji i organizacji wspierających funkcjonowanie osób z niepełnosprawnością w życiu zawodowym;
c) alternatywnych możliwości kształcenia dla uczniów z problemami emocjonalnymi i dla uczniów niedostosowanych społecznie;
4) upowszechnianie informacji o aktualnym i prognozowanym zapotrzebowaniu na pracowników, średnich zarobkach w poszczególnych branżach oraz dostępnych stypendiach i systemach dofinansowania kształcenia;
5) prowadzenie wolontariatu umożliwiającego rozpoznanie środowisk pracy;
6) współpracę z instytucjami wspierającymi wewnątrzszkolny system doradztwa zawodowego, w szczególności z poradnią psychologiczno-pedagogiczną.
- Koordynatorem doradztwa zawodowego w szkole jest kierownik kształcenia praktycznego.
- Koordynator doradztwa zawodowego na każdy rok szkolny opracowuje program realizacji doradztwa zawodowego.
- Tryb przyjęcia do realizacji programu doradztwa zawodowego określają odrębne przepisy.
§ 26.
Wolontariat
- Szkoła organizuje i realizuje działania w zakresie wolontariatu w celu zapoznawania uczniów z ideą wolontariatu jaką jest dobrowolna i bezinteresowna pomoc innym.
- Zadaniem organizacji i realizacji działań w zakresie wolontariatu jest rozwijanie
u uczniów postaw życzliwości i otwartości na potrzeby innych. - Cele i zadania z zakresu wolontariatu szkoła realizuje poprzez organizację koleżeńskiej pomocy uczniowskiej na terenie szkoły lub poprzez koordynowanie udziału uczniów
w działaniach organizacji pozarządowych i instytucji. - W ramach organizacji i koordynacji udziału uczniów w działaniach z zakresu wolontariatu szkoła:
1) nawiązuje współpracę z wybranymi organizacjami i instytucjami;
2) zgłasza podmiotom i instytucjom udział ucznia do pracy jako wolontariusza po uzyskaniu pisemnej zgody jego rodziców;
3) pełni pieczę nad wolontariuszami zgłoszonymi spośród uczniów przez szkołę.
- Opiekunem szkolnego wolontariatu jest nauczyciel lub nauczyciele, którzy wyrażają chęć organizacji wolontariatu uczniów i zaangażowania się w bezinteresowną służbę potrzebującym.
- W działaniach wolontariatu uczestniczyć mogą wszyscy chętni nauczyciele, uczniowie, rodzice.
- Udział uczniów w działaniach z zakresu wolontariatu organizowanych przez szkołę wymaga zgody ich rodziców i odbywa się pod nadzorem nauczycieli.
- Szkolny wolontariat wspólnie ze swoim opiekunem opracowuje roczny plan pracy
i organizuje przygotowanie swoich członków do konkretnych działań poprzez szkolenia
w zakresie zasad obowiązujących przy współpracy z konkretną instytucją czy grupą potrzebujących. - Praca wolontariuszy jest na bieżąco monitorowana i omawiana na spotkaniach podsumowujących.
- Rada pedagogiczna w porozumieniu z samorządem uczniowskim określa w drodze uchwały sposób dokumentowania aktywności społecznej uczniów w formie wolontariatu oraz kryteria uzyskiwania wpisu na świadectwie potwierdzającego tę aktywność.
§ 27.
Biblioteka szkolna
- Biblioteka szkolna jest interdyscyplinarną pracownią szkolną, służącą realizacji potrzeb
i zainteresowań uczniów, celów edukacyjnych szkoły, doskonaleniu warsztatu pracy nauczycieli, popularyzowaniu wiedzy pedagogicznej wśród rodziców oraz w miarę możliwości wiedzy o mieście i regionie. - Użytkownikami biblioteki szkolnej są uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice uczniów uczęszczających do szkoły.
- Zbiorami biblioteki są dokumenty piśmiennicze (książki, czasopisma i inne) oraz dokumenty niepiśmiennicze (materiały audiowizualne).
- W bibliotece szkolnej funkcjonuje informatyczny system MOL, zawierający bazę zasobów bibliotecznych, ewidencję użytkowników oraz rejestrację procesu wypożyczania książek.
- Godziny pracy biblioteki są corocznie ustalane przez dyrektora szkoły w porozumieniu
z nauczycielem bibliotekarzem i dostosowane do tygodniowego planu zajęć tak, aby umożliwiał uczniom i nauczycielom dostęp do zbiorów bibliotecznych podczas zajęć lekcyjnych i po ich zakończeniu. - Biblioteka działa zgodnie z regulaminem działalności biblioteki szkolnej.
- Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej (ICIM) jest integralną częścią biblioteki szkolnej. Wspiera realizację statutowych zadań biblioteki, rozszerza i uzupełnia jej ofertę.
- ICIM pełni funkcję pracowni interdyscyplinarnej ze swobodnym dostępem do sieci Internet, urządzeń reprograficznych i gromadzonych zbiorów multimedialnych.
- Szczegółowe zasady korzystania z pracowni określa regulamin ICIM.
- Bezpośredni nadzór nad biblioteką sprawuje dyrektor szkoły, do zadań którego należy
w szczególności:
1) zapewnienie odpowiedniego pomieszczenia na bibliotekę, właściwego wyposażenia oraz środków finansowych na jej funkcjonowanie;
2) zapewnienie właściwej obsady personalnej w bibliotece;
3) zarządzanie skontrum zbiorów biblioteki;
4) odpowiedzialność za jej protokolarne przekazywanie przy zmianach nauczyciela bibliotekarza odpowiedzialnego za zbiory.
- Biblioteka szkolna współpracuje z:
1) uczniami w zakresie:
a) rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań czytelniczych uczniów;
b) pogłębiania i wyrabiania u uczniów nawyku czytania i samokształcenia;
c) rozbudzania u uczniów szacunku do książek i odpowiedzialności za ich wspólne użytkowanie;
d) pogłębiania wiedzy na temat psychologii rozwojowej oraz sposobów przezwyciężania trudności w nauce i wychowaniu dzieci i młodzieży;
2) nauczycielami w zakresie:
a) udostępniania programów nauczania, podręczników i materiałów edukacyjnych;
b) udostępniania literatury metodycznej, naukowej oraz zbiorów multimedialnych;
c) przekazywania wychowawcom informacji o stanie czytelnictwa uczniów.
3) rodzicami w zakresie:
a) przekazywania informacji o stanie czytelnictwa uczniów;
b) popularyzowania wiedzy pedagogicznej, psychologii rozwojowej oraz sposobów przezwyciężania trudności w nauce i wychowaniu dzieci i młodzieży.
- Biblioteka współpracuje z pracownikami szkoły, radą rodziców, innymi bibliotekami oraz instytucjami kulturalno-oświatowymi w zakresie organizowania lekcji bibliotecznych oraz wymiany książek, materiałów edukacyjnych i zbiorów multimedialnych.
- Z biblioteką szkolną współpracują wszyscy nauczyciele w zakresie: stanu czytelnictwa, przekazywania uwag i wniosków dotyczących pracy biblioteki.
ROZDZIAŁ 5
KSZTAŁCENIE W ZAWODACH SZKOLNICTWA BRANŻOWEGO
§ 28.
Organizacja zajęć edukacyjnych w ramach kształcenia zawodowego
- Działalność edukacyjna szkoły w zakresie kształcenia w danym zawodzie jest określona
w szkolnym programie nauczania tego zawodu, który uwzględnia wszystkie elementy podstawy programowej kształcenia w zawodach oraz korelację kształcenia ogólnego
i kształcenia zawodowego. - W branżowej szkole I stopnia prowadzone są zajęcia z zakresu kształcenia zawodowego
w formie teoretycznej i praktycznej. - Szkoła organizuje przygotowanie uczniów do nabycia dodatkowych uprawnień zawodowych w zakresie wybranych zawodów, dodatkowych umiejętności zawodowych lub kwalifikacji rynkowych funkcjonujących w Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji.
- Szkoła zapewnia pomieszczenia dydaktyczne z wyposażeniem odpowiadającym technologii i technice stosowanej w nauczanych zawodach, aby zapewniać uzyskanie wszystkich efektów kształcenia wymienionych w podstawach programowych kształcenia w tych zawodach.
- Szkoła podejmuje działania wspomagające rozwój każdego uczącego się, stosownie do jego potrzeb i możliwości, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych ścieżek edukacji
i kariery, możliwości podnoszenia poziomu wykształcenia i kwalifikacji zawodowych oraz zapobiegania przedwczesnemu kończeniu nauki. - Szczegółowe warunki realizacji kształcenia w zawodach, w tym kwalifikacje osób realizujących zajęcia teoretyczne z zakresu kształcenia zawodowego określają odrębne przepisy.
§ 29.
Szczegółowa organizacja praktycznej nauki zawodu
- Szkoła zapewnia uczniom nabywanie umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania zadań zawodowych w rzeczywistych warunkach pracy.
- Praktyczna nauka zawodu realizowana jest w formie zajęć praktycznych.
- Szczegółowy zakres wiadomości i umiejętności nabywanych przez ucznia podczas praktycznej nauki zawodu oraz wymiar godzin tych zajęć określa szkolny program nauczania danego zawodu uwzględniający podstawę programową kształcenia w zawodzie.
- Zajęcia praktycznej nauki zawodu realizowane są w formie zajęć praktycznych realizowanych w szkolnych pracowniach przez nauczycieli praktycznej nauki zawodu;
- Z zajęć praktycznych, uczeń oceniany jest zgodnie z wewnątrzszkolnymi zasadami oceniania.
- Podczas zajęć praktycznych ucznia obowiązuje bezwzględne przestrzeganie dyscypliny pracy i zasad BHP.
- Przy pracy na poszczególnych stanowiskach uczniowie zobowiązani są do posiadania odzieży i sprzętu ochrony osobistej, przewidzianych programem oraz wymogami wynikającymi z charakteru określonej pracy.
- Uczeń ma obowiązek dostosować się do poleceń nauczyciela prowadzącego zajęcia, a po ukończeniu zajęć, uporządkować swoje stanowisko pracy.
- Szczegółowe warunki organizacji zajęć praktycznych określają odrębne przepisy.
§ 30.
Organizacja pracowni szkolnych dla realizacji zajęć praktycznych
1. Szkoła dysponuje pracowniami:
1) informatycznymi;
2) budowlanymi.
2. Opiekę nad pracowniami pełnią nauczyciele przedmiotów zawodowych.
3. Dyrektor szkoły w drodze zarządzenia określa regulaminy pracowni szkolnych dla realizacji zajęć praktycznych z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy uczniów, zabezpieczenia sprzętu przed zniszczeniem oraz zachowania porządku.
ROZDZIAŁ 6
NAUCZYCIELE I INNI PRACOWNICY SZKOŁY
§ 31.
- W szkole zatrudnia się nauczycieli oraz pracowników niepedagogicznych, administracyjnych i pracowników obsługi.
- Nauczycieli zatrudnia się na stanowiskach pracy:
1) nauczyciel realizujący zajęcia edukacyjne;
2) nauczyciel zajęć praktycznych;
3) pedagog szkolny;
4) psycholog;
5) bibliotekarz;
6) nauczyciel posiadający kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej.
- Pracowników niepedagogicznych zatrudnia się na stanowiskach pracy:
1) kierownik gospodarczy;
2) pracownicy administracji;
3) pracownicy obsługi.
- W szkole utworzono stanowisko wicedyrektora.
- W szkole utworzono stanowisko kierownika kształcenia praktycznego.
- Zasady zatrudniania nauczycieli i innych pracowników szkoły określają odrębne przepisy.
- Wszyscy pracownicy wypełniają obowiązki wynikające z art. 100 Kodeksu pracy.
- Nauczyciele obowiązani są realizować zadania wynikające z ustawy prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty i Karty Nauczyciela.
- Nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni podlegają odpowiedzialności porządkowej wynikającej z art. 108 Kodeksu pracy.
- Podstawowe obowiązki dla pracowników samorządowych określa ustawa o pracownikach samorządowych.
§ 32.
Wicedyrektor
- W szkole tworzy się stanowisko wicedyrektora zgodnie z odrębnymi przepisami.
- Wicedyrektor odpowiada za realizację zadań dydaktycznych, wychowawczych
i opiekuńczych zawartych w planie pracy szkoły. - W zakresie zapewnienia dobrej organizacji pracy w szkole, wicedyrektor:
1) organizuje zastępstwa za nieobecnych nauczycieli;
2) obserwuje ustaloną przez dyrektora liczbę zajęć;
3) współodpowiada za kształtowanie właściwej atmosfery i dyscypliny pracy w szkole,
4) nadzoruje opracowanie tygodniowego rozkładu zajęć i planu dyżurów nauczycielskich;
5) nadzoruje dyscyplinę pracy nauczycieli, w tym pełnienie dyżurów nauczycielskich;
6) udziela niezbędnej pomocy i instruktażu młodym stażem nauczycielom;
7) wraz z dyrektorem planuje pracę, układa arkusz organizacyjny i ustala przydział obowiązków dla nauczycieli;
8) zatwierdza do wypłaty godziny ponadwymiarowe nauczycieli;
9) nadzoruje realizację postanowień regulaminu uczniowskiego;
10) systematycznie kontroluje dzienniki lekcyjne, arkusze ocen i inną dokumentację pedagogiczną;
11) podpisuje dokumenty administracyjne i finansowe, do podpisania których został upoważniony przez dyrektora;
12) sprawuje nadzór nad organizacją konkursów i olimpiad;
13) zastępuje dyrektora w czasie jego nieobecności w szkole.
- W zakresie współpracy z innymi organami wicedyrektor:
1) jest przedstawicielem dyrektora do współpracy z samorządem uczniowskim;
2) utrzymuje kontakt z radą rodziców, udziela informacji o sytuacjach wymagających interwencji rodziców i trudnej sytuacji materialnej.
- Do obowiązków wicedyrektora należy ponadto:
1) nadzorowanie modernizacji programów nauczania w ramach dopuszczonych przepisami;
2) nadzorowanie pracy zespołów przedmiotowych;
3) przeprowadzanie analizy wyników nauczania i egzaminów zewnętrznych we współpracy z nauczycielami;
4) konsultowanie programów wszelkich imprez klasowych i szkolnych;
5) troszczenie się o systematyczne ocenianie uczniów, czuwanie nad stosowaniem kryteriów oceniania obowiązujących w szkole;
6) organizowanie i przygotowanie egzaminów maturalnych i potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.
- Szczegółowy zakres obowiązków wicedyrektora zawiera jego „Zakres zadań
i obowiązków”.
§ 33.
Kierownik Kształcenia Praktycznego
- W szkole tworzy się stanowisko kierownika kształcenia praktycznego zgodnie
z odrębnymi przepisami. - Do zadań kierownika kształcenia praktycznego należy w szczególności:
1) pełnienie nadzoru organizacyjnego i pedagogicznego nad przebiegiem praktycznej nauki zawodu (opracowanie planu zajęć praktycznych i praktyk zawodowych);
2) organizowanie i nadzór nad przebiegiem egzaminu potwierdzającego kwalifikacje
w zawodzie w technikum;
3) przygotowanie harmonogramu zajęć praktycznych i praktyk zawodowych ze szczególnym uwzględnieniem: liczebności grup wynikającej ze stosowania przepisów BHP, a także warunków lokalowych i technicznych w miejscu odbywania zajęć praktycznych i praktyk zawodowych;
4) ustalanie z zakładami pracy miejsc odbywania zajęć praktycznych i praktyk zawodowych;
5) wizytowanie uczniów na praktykach zawodowych i prowadzenie arkuszy spostrzeżeń
i uwag nt. jakości odbywanych przez uczniów praktyk;
6) nadzór nad zajęciami praktycznymi i praktykami zawodowymi realizowanymi
u pracodawców;
7) terminowe opracowywanie materiałów sprawozdawczych z praktycznej nauki zawodu;
8) współdziałanie z radą pedagogiczną w zakresie szkolenia praktycznego;
9) współdziałanie z rodzicami w zakresie szkolenia praktycznego;
10) organizacja wyposażenia i zaopatrzenia pracowni szkolnych w materiały dydaktyczne;
11) sporządzanie umów o praktyczną naukę zawodu i praktykę zawodową;
12) wypełnianie dokumentacji pedagogicznej dotyczącej ocen (klasyfikacji) z praktyk zawodowych oraz zajęć praktycznych;
13) reprezentowanie szkoły w kontaktach z pracodawcami.
§ 34.
Obowiązki nauczycieli
- Nauczyciele w swojej pracy kierują się ustaleniami zawartymi w ustawie o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela.
- Nauczyciel realizuje dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze zadania szkoły, zgodnie
z jej charakterem określonym w statucie i odpowiada za jakość jej pracy, w tym wyniki pracy dydaktyczno-wychowawczej i sposób sprawowania opieki nad uczniami w zakresie powierzonych mu zadań, odpowiedzialności i uprawnień. - Podstawową zasadą pracy nauczyciela jest kierowanie się dobrem uczniów, troską o ich zdrowie, poszanowanie godności, a także uważne towarzyszenie im w dorastaniu
i osiąganiu dojrzałości. - Do zakresu zadań nauczycieli należy w szczególności:
1) realizowanie programów pracy szkoły w czasie powierzonych mu do realizacji zajęć edukacyjnych;
2) zapewnienie uczniom bezpieczeństwa w czasie każdych zajęć organizowanych przez szkołę, w tym zakresie:
a) systematyczne kontrolowanie miejsc w których przebywają uczniowie pod względem bezpieczeństwa i higieny pracy,
b) sumienne pełnienie wyznaczonych dyżurów,
c) bezwzględne przestrzeganie regulaminów pracowni, zasad organizacji wycieczek
i innych przepisów o organizacji pracy szkoły i zapewnienia bezpiecznych
i higienicznych warunków pracy,
3) systematyczne prowadzenie obserwacji pedagogicznych w celu rozpoznania
u uczniów przyczyn trudności w uczeniu się, szczególnych uzdolnień oraz przyczyn problemów w komunikacji;
4) bezstronne, obiektywne oraz sprawiedliwe ocenianie i traktowanie wszystkich uczniów zgodnie z przyjętymi przez szkołę zasadami oceniania wewnątrzszkolnego;
5) systematyczne kontrolowanie obecności uczniów na zajęciach oraz podejmowanie czynności wyjaśniających przyczyny nieobecności;
6) systematyczne prowadzenie dokumentacji pedagogicznej;
7) komunikowanie się z rodzicami w sprawach nauki oraz zachowania uczniów;
8) wspieranie uczniów w rozwiązywaniu problemów edukacyjnych, a także problemów osobistych;
9) organizowanie pomocy uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej;
10) opieka nad powierzonymi klasopracowniami oraz troska o znajdujący się w nich sprzęt i wyposażenie.
- Nauczyciel zobowiązany jest do wzbogacania własnego warsztatu pracy oraz stałego podnoszenie i aktualizowania wiedzy i umiejętności pedagogicznych poprzez aktywne uczestniczenie w doskonaleniu zawodowym organizowanym w szkole i przez instytucje wspomagające szkołę.
§ 35.
Obowiązki wychowawców
- Wychowawca opiekuje się uczniami w powierzonym mu oddziale i jest ich rzecznikiem
w środowisku szkolnym. - Do podstawowych obowiązków wychowawcy klasy należy w szczególności:
1) opieka nad oddziałem i prowadzenie planowej pracy wychowawczo-profilaktycznej
z wychowankami;
2) współdziałanie z nauczycielami uczącymi w oddziale, uzgadnianie i koordynowanie realizowanych przez nich działań dydaktyczno-wychowawczych;
3) współdziałanie ze specjalistami w celu rozpoznawania i zaspakajania indywidualnych potrzeb wychowanków;
4) utrzymywanie kontaktu z rodzicami wychowanków, systematyczne informowanie ich o postępach dzieci oraz działaniach podejmowanych przez szkołę;
5) włączanie rodziców w realizację programów pracy szkoły w tym w szczególności we wszystkie działania wychowawczo-profilaktyczne oraz bezpieczeństwa uczniów
i ochrony ich zdrowia;
6) kontrolowanie obecności wychowanków na zajęciach, podejmowanie czynności wyjaśniających przyczyny nieobecności oraz inicjowanie egzekucji administracyjnej wobec uczniów nie realizujących obowiązku nauki;
7) przygotowanie i prowadzenie spotkań z rodzicami;
8) prowadzenie dokumentacji wychowawcy klasowego zgodnie z odrębnymi przepisami.
- Wychowawca otacza indywidualną opieką wychowawczą każdego ze swoich wychowanków, a także planuje i organizuje wspólnie z uczniami i ich rodzicami różne formy życia zespołowego integrujące oddział klasowy.
- Wychowawca ma prawo korzystać w swej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony właściwych placówek, instytucji oświatowych i naukowych.
- Wychowawca klasy organizuje nie rzadziej niż raz na kwartał spotkania z rodzicami,
a ponadto wyznacza dzień tygodnia i godzinę, w którym rodzice mogą konsultować się indywidualnie w sprawie swoich dzieci.
§ 36.
Zadania nauczyciela bibliotekarza
- Nauczyciel bibliotekarz organizuje pracę biblioteki jako interdyscyplinarnej pracowni wspierającej działalność dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą szkoły.
- Do zadań nauczyciela bibliotekarza należy:
1) w zakresie pracy pedagogicznej:
a) organizowanie działalności informacyjnej i czytelniczej w szkole,
b) wspieranie uczniów, nauczycieli i rodziców w organizowaniu samokształcenia
z użyciem różnorodnych źródeł informacji,
c) wspieranie uczniów w rozwijaniu ich uzdolnień poprzez naukę poszukiwania źródeł informacji wykraczających poza program nauczania,
d) wspieranie uczniów mających trudności w nauce poprzez pomoc
w poszukiwaniu informacji potrzebnych do odrobienia zadań domowych,
e) przygotowanie uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym,
f) organizowanie zajęć i ekspozycji rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną;
2) w zakresie prac organizacyjno–technicznych:
a) gromadzenie zbiorów, kierując się zapotrzebowaniem nauczycieli i uczniów, analizą obowiązujących w szkole programów, podręczników i materiałów edukacyjnych,
b) ewidencjonowanie i opracowywanie zbiorów zgodnie z obowiązującymi przepisami,
c) wypożyczanie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych,
d) wypożyczanie, udostępnianie i przekazywanie podręczników i materiałów edukacyjnych,
e) selekcjonowanie zbiorów,
f) prowadzenie dokumentacji z realizacji zadań biblioteki.
- Do zadań nauczyciela bibliotekarza związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę należy:
1) systematyczne kontrolowanie wyposażenia biblioteki i zgłaszanie dyrektorowi awarii
i uszkodzeń mogących zagrażać bezpieczeństwu uczniów i pracowników;
2) stwarzanie warunków umożliwiających uczniom bezpieczny pobyt w bibliotece
i czytelni w czasie przerw, przed lekcjami i po lekcjach;
3) stwarzanie warunków umożliwiających uczniom odrabianie zadań domowych;
4) podejmowanie działań opiekuńczych wobec uczniów, zgodnie z potrzebami szkoły.
§ 37.
Zadania pedagoga szkolnego i psychologa
- Do zadań pedagoga i psychologa w szkole należy w szczególności:
1) prowadzenie badań i działań diagnostycznych uczniów, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia przyczyn niepowodzeń edukacyjnych oraz wspierania mocnych stron uczniów;
2) diagnozowanie sytuacji wychowawczych w szkole w celu rozwiązywania problemów wychowawczych oraz wspierania rozwoju uczniów;
3) udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w formach odpowiednich do rozpoznanych potrzeb;
4) podejmowanie działań z zakresu profilaktyki uzależnień, zdrowia psychicznego
i innych problemów młodzieży;
5) minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz inicjowanie różnych form pomocy w środowisku szkolnym
i pozaszkolnym uczniów;
6) inicjowanie i prowadzenie działań mediacyjnych i interwencyjnych w sytuacjach kryzysowych;
7) pomoc rodzicom i nauczycielom w rozpoznawaniu i rozwijaniu indywidualnych możliwości, predyspozycji i uzdolnień uczniów;
8) wspieranie nauczycieli i wychowawców w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
9) koordynowanie współpracy szkoły z poradnią psychologiczno-pedagogiczną, poradnią zdrowia psychicznego.
§ 38.
Zadania nauczycieli posiadających kwalifikacje
w zakresie pedagogiki specjalnej
- Do zadań nauczycieli posiadających kwalifikacje w zakresie pedagogiki specjalnej, zatrudnionych w celu współorganizowania kształcenia specjalnego należy w szczególności:
1) prowadzenie wspólnie z innymi nauczycielami zajęć edukacyjnych, wychowawczych
i opiekuńczych, wg planów pracy szkoły z uwzględnieniem indywidualnych programów edukacyjno–terapeutycznych uczniów objętych kształceniem specjalnym;
2) udział w posiedzeniach zespołu d.s. kształcenia specjalnego oraz zespołu d.s. pomocy psychologiczno-pedagogicznej w celu dokonania oceny funkcjonowania uczniów, zaplanowania działań wspierających uczniów i ich rodziców, a także oceny efektywności podejmowanych działań;
3) realizowanie wyznaczonych przez dyrektora zintegrowanych działań i zajęć określonych w indywidualnym programie edukacyjno–terapeutycznym uczniów objętych kształceniem specjalnym;
4) prowadzenie zajęć odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe
i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów objętych kształceniem specjalnym, w tym w szczególności zajęć rewalidacyjnych;
5) dostosowanie przestrzeni szkoły i miejsca pracy ucznia objętego kształceniem specjalnym do jego indywidualnych potrzeb edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych;
6) organizowanie udziału ucznia objętego kształceniem specjalnym we wszystkich szkolnych aktywnościach uczniów;
7) czuwanie nad bezpieczeństwem uczniów objętych kształceniem specjalnym oraz innych uczniów będących w otoczeniu;
8) udzielanie pomocy nauczycielom zatrudnionym w szkole w doborze form i metod pracy z uczniami objętymi kształceniem specjalnym;
9) przygotowywanie opinii o funkcjonowaniu uczniów objętych wsparciem pedagoga specjalnego;
10) udzielanie pomocy psychologiczno–pedagogicznej rodzicom uczniów objętych kształceniem specjalnym polegającej na wspieraniu ich w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych, w tym trudności wynikających z rodzaju niepełnosprawności.
§ 39.
Obowiązki pracowników administracji i obsługi
- W szkole zatrudnia się pracowników ekonomiczno-administracyjnych, w tym kierownika gospodarczego.
- W szkole zatrudnia się pracowników obsługi.
- Zasady zatrudnienia pracowników, o których mowa w ust. 1 i 2 określają odrębne przepisy.
- Zadania i obowiązki pracownikom administracji i obsługi przydziela dyrektor szkoły.
- W szkole, za zgodą organu prowadzącego, można tworzyć inne stanowiska niż wymienione w ust. 1 i ust. 2, zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych.
- Stanowiska, o których mowa w ust. 1 i ust. 2 ustala się na dany rok szkolny
w arkuszu organizacyjnym. - Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie przestrzegać dyscypliny pracy oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy.
- Pracownik jest zobowiązany w szczególności:
1) przestrzegać ustalonego w zakładzie czasu pracy i wykorzystywać go w sposób jak najbardziej efektywny;
2) wykonywać codzienne obowiązki zgodnie z ustalonym przydziałem czynności;
3) wykonywać zlecone przez dyrektora lub kierownika gospodarczego doraźne lub stałe dodatkowe obowiązki wynikające z potrzeby szkoły za oddzielnym wynagrodzeniem, jeżeli wykonywane są one poza obowiązującym wymiarem godzin;
4) dbać o stan techniczny i zabezpieczenie przydzielonych mu imiennie pomieszczeń oraz znajdujących się w nich środków materialnych;
5) zgłaszać natychmiast dyrektorowi szkoły lub kierownikowi gospodarczemu
wszelkie stwierdzone zniszczenia, usterki techniczne, brak dostatecznych zabezpieczeń pomieszczeń i przedmiotów w tych pomieszczeniach;
6) zgłaszać zaistniałe na terenie szkoły wypadki lub zaistniałe zagrożenia zdrowia bądź zagrożenia życia ludzkiego;
7) pracownik, który wskutek nie wykonania lub nie należytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził zakładowi pracy szkodę ponosi odpowiedzialność materialną wg zasad określonych Kodeksem Pracy;
8) za prawidłowe zabezpieczenie obiektu po zajęciach szkolnych (obchód szkoły, sprawdzenie zamknięcia okien, wygaszenie świateł, dokręcenie kranów, itp.) odpowiadają pracownicy obsługi;
9) pracownik może być pozbawiony premii całkowicie lub częściowo w wyniku stwierdzonych zaniedbań w czasie przeprowadzonej kontroli wewnętrznej;
10) pracownik może być pozbawiony premii całkowicie lub częściowo w przypadku:
a) odmowy wykonania dodatkowej pracy w razie konieczności zorganizowania płatnego zastępstwa,
b) spóźnienia się do pracy lub samowolnego opuszczenia stanowiska pracy,
c) każdej nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy;
11) ze względu na specyfikę pracy szkoły urlop wypoczynkowy przysługuje pracownikowi w okresie wakacji szkolnych;
12) pracownik może otrzymać również urlop w czasie ferii zimowych i przerw świątecznych za obopólną zgodą (pracownik-pracodawca);
13) o nagradzaniu i awansowaniu pracownika decyduje jego zdyscyplinowanie, wzorowa praca oraz podejmowanie dodatkowych czynności.
- Pracownik jest zobowiązany:
1) znać przepisy i zasady bhp;
2) brać udział w szkoleniu i instruktażu bhp oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym;
3) wykonywać pracę w sposób zgodny z przepisami i zasadami bhp oraz przestrzegać wydawanych w tym zakresie zarządzeń i wskazówek przełożonych;
4) dbać o należyty stan powierzonych mu narzędzi pracy oraz o porządek i ład w miejscu pracy;
5) używać przydzielonej mu odzieży ochronnej i roboczej zgodnie z ich przeznaczeniem;
6) poddawać się okresowym badaniom lekarskim;
7) zgodnie współpracować z gronem pracowników i przełożonymi, unikać wszystkiego, co mogłoby szkodzić dobrej atmosferze pracy;
8) w razie nie stawienia się do pracy pracownik obowiązany jest zawiadomić dyrekcję lub kierownika gospodarczego o przyczynie nieobecności i przewidzianym jej czasie trwania, pierwszego dnia nieobecności w pracy;
9) jeżeli kończy się jedno zwolnienie lekarskie i pracownik korzystać będzie
z następnego, należy jak najszybciej powiadomić o tym szkołę;
10) spóźnienie do pracy powinno być w tym samym dniu uzasadnione;
11) na okres przerw świątecznych i ferii letnich klucze od gabinetów i pracowni należy oddać kierownikowi gospodarczemu do przechowania w sejfie szkolnym (kasie pancernej).
- Pracownik szkoły powinien zwrócić się do osób postronnych wchodzących na teren szkoły o podanie celu pobytu, w razie potrzeby zawiadomić o tym fakcie dyrektora szkoły lub skierować tę osobę do dyrektora.
- Pracownik szkoły powinien niezwłocznie zawiadomić dyrektora szkoły o wszelkich dostrzeżonych zdarzeniach, noszących znamię przestępstwa lub stanowiących zagrożenie dla zdrowia lub życia uczniów.
§ 40.
Szczegółowy zakres obowiązków, odpowiedzialności i uprawnień dla poszczególnych nauczycieli i pracowników szkoły określają odrębne dokumenty tworzone na podstawie prawa pracy.
ROZDZIAŁ 7
PRAWA I OBOWIĄZKI UCZNIÓW
§ 41.
Prawa ucznia
- Uczeń w szczególności ma prawo do:
1) bezpiecznych i higienicznych warunków nauki w szkole i na zajęciach organizowanych przez szkołę poza jej siedzibą;
2) prawidłowo zorganizowanego procesu nauczania, wychowania i opieki, w tym znajomości planów i programów pracy szkoły;
3) życzliwego, podmiotowego traktowania w procesie dydaktyczno-wychowawczym, sprawiedliwej, obiektywnej, uzasadnionej i jawnej oceny oraz znajomości środków
i form sprawdzenia osiągnięć edukacyjnych;
4) do odpoczynku w przerwach międzylekcyjnych oraz w czasie przerw świątecznych
i ferii (na czas ich trwania nie zadaje się prac domowych);
5) zrzeszania się w organizacjach działających w szkole, w tym wyrażania własnych myśli z zachowaniem zasad;
6) rozwijania zainteresowań, zdolności i talentów;
7) podejmowania własnej aktywności w zdobywaniu wiedzy i umiejętności przy wykorzystaniu wszystkich możliwości szkoły;
8) indywidualnej pomocy nauczyciela, jeżeli bierze udział w konkursach i olimpiadach przedmiotowych;
9) zwolnienia z zajęć szkolnych na tydzień przed terminem zawodów w przypadku zakwalifikowania się do etapu okręgowego lub centralnego olimpiady przedmiotowej;
10) otrzymania pomocy w przypadku zagrożenia niepowodzeniem szkolnym;
11) znajomości co najmniej z tygodniowym wyprzedzeniem terminu i zakresu pisemnych prac klasowych (tylko jedna w ciągu dnia i nie więcej niż trzy w ciągu tygodnia), których poprawa winna się odbyć w ciągu 14 dni;
12) ochrony własności intelektualnej;
13) poszanowania godności osobistej, dyskrecji w sprawach dotyczących jego sytuacji rodzinnej, przyjaźni, uczuć, a także do zachowania tajemnicy korespondencji;
14) swobody wyrażania myśli, sumienia, wyznania, wypowiedzi, przekonań i opinii,
w szczególności dotyczących życia szkoły, a także światopoglądowych i religijnych – jeżeli nie narusza tym dobra innych osób;
15) wpływania na życie szkoły przez działalność w samorządzie uczniowskim;
16) opieki wychowawczej i zapewniających bezpieczeństwo warunków pobytu w szkole, ochrony przed wszelkimi formami przemocy fizycznej bądź psychicznej oraz przed poniżającym traktowaniem i karaniem;
17) pomocy wychowawcy, pedagoga szkolnego, psychologa i dyrektora w przypadku każdej potrzeby;
18) korzystania z opieki zdrowotnej, poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego
i zawodowego oraz indywidualnej opieki w wypadkach losowych;
19) pomocy materialnej i stypendialnej, w przypadku pozostawania w trudnej sytuacji ekonomicznej lub życiowej;
20) korzystania z pomieszczeń szkolnych, sprzętu, środków dydaktycznych, księgozbioru biblioteki, tak podczas zajęć lekcyjnych, jak i pozalekcyjnych i pod opieką nauczyciela lub wychowawcy;
21) uczestnictwa i udziału w organizowaniu imprez kulturalnych, sportowych
i rozrywkowych na terenie szkoły;
22) szczegółowej informacji o wymaganiach edukacyjnych, zasadach i procedurach dotyczących egzaminu maturalnego i z kwalifikacji zawodowych oraz ustaleniach zawartych w wewnątrzszkolnej instrukcji przygotowania i organizacji egzaminu maturalnego i z kwalifikacji zawodowych (informacji tych udzielają wychowawcy klas
oraz nauczyciele zajęć edukacyjnych objętych egzaminem maturalnym i z kwalifikacji zawodowych);
23) wnioskowania poprzez samorząd uczniowski o uchwalenie przez radę pedagogiczną innych praw i obowiązków uczniów;
24) złożenia pisemnej skargi w przypadku naruszania praw ucznia do dyrektora szkoły za pośrednictwem wychowawcy lub innego nauczyciela (skargę mogą złożyć również jego rodzice);
25) dostępu do informacji i jej pozyskiwania z różnych źródeł, w tym informacji na temat ucznia (oceny, postępy, prawa ucznia, opinie, itp.) i znajomości swoich praw;
26) jasnego, zrozumiałego i adekwatnego do wieku skutecznego dochodzenia swoich praw, np.: prawa do obrony w sytuacji konfliktowej z nauczycielem i uczciwego wyjaśnienia zarzutów;
27) wyboru opiekuna samorządu uczniowskiego;
28) uczestnictwa i zabierania głosu na zebraniach rady pedagogicznej, dotyczących spraw uczniowskich za pośrednictwem przedstawicieli samorządu uczniowskiego;
29) zwracania się do samorządu uczniowskiego, wychowawcy, dyrektora, rady rodziców we wszystkich istotnych sprawach i uzyskiwania od nich pomocy w różnych trudnych sytuacjach życiowych;
30) opiniowania przez samorząd uczniowski w przypadku rozpoczęcia procedury skreślenia ucznia z listy uczniów;
31) odwołania się do wychowawcy lub dyrektora w przypadku naruszenia praw ucznia -
w przypadku naruszenia w/w przepisów, uczeń, rodzic lub wychowawca ma prawo odwołać się pisemnie do dyrektora szkoły; pismo musi zawierać dokładny opis naruszonych przepisów. Dyrektor sprawdza zasadność i podejmuje decyzję.
§ 42.
Obowiązki ucznia
- Uczeń ma obowiązek:
1) przestrzegania postanowień zawartych w niniejszym statucie oraz podporządkowania się wszystkim regulaminom określającym sposób korzystania z mienia szkolnego, pracowni i innych pomieszczeń szkolnych, a także przestrzegania innych zarządzeń wewnętrznych;
2) podporządkowywania się zaleceniom dyrektora szkoły i innych nauczycieli;
3) punktualnego uczęszczania na zajęcia edukacyjne;
4) systematycznego i aktywnego uczestnictwa w zajęciach szkolnych, w wybranych zajęciach pozalekcyjnych, uroczystościach i w życiu szkoły;
5) systematycznego uczenia się, rozwijania swoich umiejętności i przygotowywania się do zajęć edukacyjnych zgodnie z zaleceniami nauczycieli;
6) właściwego zachowywania się w trakcie zajęć edukacyjnych i wykonywania poleceń nauczyciela;
7) starania się o uzyskanie jak najwyższej oceny własnego zachowania;
8) wcześniejszego powiadomienia i uzyskania zgody dyrektora szkoły na uczestnictwo
w imprezach i zawodach, jeżeli to wiąże się z oderwaniem od zajęć edukacyjnych;
9) dbania o higienę osobistą i estetyczny wygląd oraz schludny strój szkolny adekwatny do okoliczności - o odpowiednim kroju i długości, zakrywające u dziewcząt – ramiona, dekolt, brzuch i uda, natomiast chłopcy zobowiązani są do noszenia długich spodni;
10) estetycznie uczesanych włosów;
11) posiadania i noszenia stroju galowego na szkolne uroczystości: dziewczęta – biała bluzka, granatowa lub czarna spódnica, chłopcy – biała koszula, granatowe lub czarne spodnie;
12) noszenia płaskiego obuwia;
13) zmiany obuwia i stroju na sportowy przed zajęciami wychowania fizycznego;
14) pozostawiania wierzchniego okrycia w szatni szkolnej;
15) nieużywania telefonów komórkowych, innych urządzeń elektronicznych oraz aparatów audio-wizualnych w trakcie trwania zajęć dydaktycznych (uczeń posiadający taki sprzęt ma obowiązek wyłączenia i schowania go w plecaku lub torbie);
16) (uchylony);
17) nagrywania głosu i obrazu osób trzecich;
18) przestrzegania i zachowywania podstawowych zasad kultury współżycia w odniesieniu do kolegów, nauczycieli i innych pracowników szkoły;
19) zachowywania się w sposób zgodny z przyjętymi normami moralnymi i kulturalnymi;
20) okazywania szacunku nauczycielom, pracownikom szkoły, rodzicom, koleżankom
i kolegom;
21) przeciwstawiania się przejawom przemocy, brutalności i reagowanie na wulgaryzmy językowe;
22) dbania o kulturę słowa i poprawność języka ojczystego;
23) opanowywania emocji w słowach i gestach w kontaktach z nauczycielami, pracownikami, a także koleżankami i kolegami;
24) szanowania poglądów i przekonań innych ludzi, zachowania tajemnicy korespondencji i dyskrecji w sprawach osobistych powierzonych w zaufaniu, chyba że szkodziłoby to ogółowi, życiu lub zdrowiu powierzającego;
25) tworzenia atmosfery wzajemnej życzliwości, pomagania słabszym, przeciwdziałania wszelkim przejawom przemocy, brutalności, reagowania na łamanie ustalonego
w szkole porządku;
26) noszenia i okazywania aktualnej legitymacji szkolnej;
27) dbania o ład i porządek oraz mienie szkolne, własne i innych; za szkody, wyrządzone w mieniu szkolnym odpowiadają: uczeń, rodzice lub opiekunowie ucznia;
28) naprawy, odkupienia bądź zwrotu równoważnej kwoty pieniężnej za celowo zniszczony przez siebie sprzęt szkolny, pomoce naukowe, stałe elementy wyposażenia szkoły;
29) naprawy wyrządzonej krzywdy drugiemu uczniowi;
30) odpowiedzialności i troski za własne życie, zdrowie i higienę oraz rozwój, w tym
w szczególności przestrzegania zakazu palenia papierosów i e-papierosów, spożywania alkoholu i używania środków odurzających;
31) nie przynoszenia do szkoły przedmiotów, materiałów i substancji, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób trzecich;
32) dbania o dobre imię szkoły i godne jej reprezentowanie na zewnątrz;
33) (uchylony);
34) sumiennego wywiązywania się z przyjętych na siebie zadań;
35) respektowania dodatkowych wymagań nauczycieli uzasadnionych dobrem procesu dydaktycznego i wychowawczego;
36) spełniania obowiązku nauki.
§ 43.
Tryb składania skarg w przypadku naruszenia praw ucznia
- Szkoła ma obowiązek chronienia ucznia, który zwraca się o pomoc w przypadku łamania jego praw jako ucznia opisanych w statucie jak i praw wynikających z odrębnych przepisów.
- Tożsamość ucznia składającego skargę na łamanie jego praw, jest objęta ochroną
i nieudostępniana publicznie, chyba że uczeń składający skargę wyrazi na to zgodę. - Dyrektor podejmuje działania wyjaśniające spraw dotyczących uczniów na wniosek ucznia, jego rodziców i samorządu uczniów.
- Wszelkie informacje uzyskane przez dyrektora w toku postępowania mediacyjnego stanowią tajemnicę służbową.
- Do postepowania wyjaśniającego o którym mowa w ust. 3 zastosowanie mają przepisy kodeksu postepowania administracyjnego.
§ 44.
- Uczeń lub jego rodzice/opiekunowie mają prawo do składania skarg (w formie pisemnej do dyrektora szkoły, w terminie do 7 dni roboczych od powzięcia wiadomości
o naruszeniu tych praw) w przypadku naruszenia praw ucznia, jeśli stwierdzą, że te zostały naruszone. - Złożona skarga musi zawierać opis sytuacji i konkretne zarzuty dotyczące naruszenia prawa ucznia.
- Dyrektor przeprowadza postępowanie wyjaśniające w ciągu 14 dni roboczych odpowiedź pisemną przekazuje wnioskodawcy.
- W przypadku negatywnej odpowiedzi dyrektora, rodzice ucznia mają prawo odwołać się do Rzecznika Praw Ucznia przy Mazowieckim Kuratorze Oświaty lub Mazowieckiego Kuratora Oświaty z powiadomieniem dyrektora.
§ 45.
Rodzaje nagród i kar
- Ucznia można nagrodzić za:
1) wybitne osiągnięcia w nauce, w tym udział w konkursach;
2) osiągnięcia sportowe;
3) pracę społeczną;
4) wzorową postawę
5) stuprocentową frekwencję.
- Nagrodami o których mowa w ust.1 są:
1) pochwała wychowawcy wobec całej klasy;
2) pochwała wychowawcy lub dyrektora wobec uczniów szkoły;
3) pochwała dyrektora poprzez podanie do publicznej wiadomości społeczności szkolnej nazwisk uczniów najlepszych oraz ich osiągnięć po I półroczu i na zakończenie roku szkolnego;
4) pochwała dyrektora na zebraniu ogólnym rodziców po I półroczu nauki;
5) list gratulacyjny od dyrektora szkoły dla ucznia oraz dla jego rodziców na koniec szkoły;
6) świadectwo z wyróżnieniem;
7) nagroda rzeczowa (np. książka z dedykacją);
8) dyplom uznania od dyrektora;
9) stypendium motywacyjne za osiągnięcia edukacyjne lub sportowe;
10) nagroda im. Jerzego Ciesielskiego – Patrona Szkoły, przyznawana uczniom odznaczającym się pracowitością i sumiennością w wykonywaniu obowiązków szkolnych, a także wysoką średnią ocen na świadectwie i wzorową oceną zachowania;
11) nagroda pieniężna przyznawana na zakończenie roku szkolnego dla klasy z najwyższą średnią ocen;
12) nagroda pieniężna przyznawana na zakończenie roku szkolnego dla klasy z najwyższą frekwencją.
- Ustala się następujące zasady przyznawania nagród i wyróżnień:
1) pochwały udziela wychowawca klasy przed klasą z własnej inicjatywy lub na wniosek innych nauczycieli, samorządu klasowego, innych pracowników szkoły,
2) pochwały udziela dyrektor szkoły przed całą społecznością szkolną z własnej inicjatywy, ale w uzgodnieniu z wychowawcą klasy lub na wniosek wychowawcy klasy, nauczycieli, samorządu uczniowskiego i innych pracowników szkoły,
3) na liście najlepszych uczniów umieszcza się ucznia, który w wyniku klasyfikacji śródrocznej lub rocznej uzyskał z obowiązujących zajęć edukacyjnych średnią ocen co najmniej 4,0 oraz co najmniej bardzo dobrą ocenę zachowania. Listę opracowuje samorząd uczniowski i wywiesza ją w specjalnej gablocie szkolnej oraz na stronie internetowej szkoły;
4) rodzice ucznia otrzymują list gratulacyjny podpisany przez dyrektora szkoły
i wychowawcę klasy, jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej z obowiązujących zajęć edukacyjnych w cyklu kształcenia uzyska on średnią ocen co najmniej 5,0 oraz bardzo dobrą lub wzorową ocenę zachowania;
5) uczeń otrzymuje świadectwo promocyjne z wyróżnieniem oraz nagrodę, jeżeli uzyska w wyniku klasyfikacji rocznej lub końcowej średnią ocenę co najmniej 4,75
i minimum bardzo dobrą ocenę z zachowania;
6) uczeń otrzymuje nagrodę, jeżeli uzyska w wyniku klasyfikacji rocznej lub końcowej średnią ocenę co najmniej 4,00 i minimum bardzo dobrą ocenę z zachowania;
7) wychowawca klasy w sprawach określonych w punkcie 4, 5 i 6 przedkłada wniosek na posiedzeniu rady pedagogicznej;
8) za szczegółowe zaangażowanie w pracach społecznych, sporcie, kulturze, kołach zainteresowań, organizacjach młodzieżowych uczeń, może otrzymać dyplom uznania lub nagrodę książkową.
- Wychowawca lub dyrektor, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, może postanowić
o przyznaniu nagrody w innej formie. - Z tego samego tytułu można przyznać więcej niż jedną nagrodę.
- Z wnioskiem o przyznanie nagrody może wystąpić dyrektor, rada pedagogiczna, wychowawca lub samorząd uczniowski z tym, że wniosek taki nie ma charakteru wiążącego.
- Do każdej przyznanej nagrody uczeń może wnieść pisemnie zastrzeżenie z uzasadnieniem do dyrektora szkoły w terminie 3 dni od jej przyznania. Dyrektor rozpatruje sprawę
w terminie 7 dni, może posiłkować się opinią wybranych organów szkoły.
§ 46.
1. Za nieprzestrzeganie postanowień statutu, nieprzestrzeganie zarządzeń osób, organizacji lub instytucji upoważnionych do wydawania takich, udokumentowanych faktami oraz odpowiednim orzeczeniem uczeń może zostać ukarany:
1) upomnieniem lub naganą wychowawcy klasy;
2) upomnieniem lub naganą dyrektora szkoły;
3) okresowym lub rocznym zakazem uczestnictwa w wycieczkach klasowych
i szkolnych, dyskotekach szkolnych, itp.;
4) zrekompensowaniem strat poniesionych przez środowisko szkolne;
5) przeniesieniem do równoległej klasy (o ile jest to możliwe);
6) uczeń z zachowaniem nagannym, zakazem uczestniczenia w uroczystościach
i imprezach szkolnych, tj. wycieczce i imprezach miejskich, w których uczestniczy szkoła.
- W przypadku, gdy zostały wyczerpane wszelkie oddziaływania wychowawcze,
a zachowanie ucznia nie uległo zmianie, wychowawca oddziału zwraca się do dyrektora z wnioskiem o podjęcie działań zmierzających do przeniesienia ucznia do innej szkoły. Wniosek zawiera uzasadnienie uwzględniające podejmowane przez szkołę działania wychowawcze oraz opinię pedagoga szkolnego. - W celu podjęcia decyzji o przeniesieniu ucznia do innej szkoły, dyrektor szkoły przeprowadza rozmowę ze wszystkimi zainteresowanymi osobami: uczniem i jego rodzicami.
- Dyrektor szkoły rozpatrując wniosek może zasięgnąć opinii samorządu uczniowskiego oraz rady pedagogicznej.
- Wniosek o przeniesienie ucznia do innej szkoły dyrektor kieruje do Mazowieckiego Kuratora Oświaty.
- W przypadku ucznia, który ukończył 18 lat i opuszczał zajęcia bez usprawiedliwienia,
a także w przypadku gdy ocena jego sytuacji edukacyjnej nie wskazuje na możliwość ukończenia szkoły w danym roku szkolnym, dyrektor występuje do rady pedagogicznej
z wnioskiem o skreślenie ucznia z listy uczniów. - W przypadku o którym mowa w ust. 5 dyrektor informuje ucznia o możliwościach ukończenia szkoły w trybie dostosowanym dla osób dorosłych.
- Zastosowana kara powinna być adekwatna do popełnionego uchybienia.
- Ustala się następujące zasady stosowania kar:
1) kary nie muszą być stosowane według porządku wymienionego w ust. 1;
2) kara jest stosowana z własnej inicjatywy wychowawcy, dyrektora szkoły, na wniosek innych nauczycieli, pracowników szkoły lub na wniosek samorządu klasowego lub samorządu uczniowskiego;
3) w czasie toczącego się postępowania uczeń ma prawo uczęszczać do szkoły, jeśli decyzji nie nadano rygoru natychmiastowej wykonalności;
4) uczeń lub jego rodzice mogą zwrócić się do dyrektora z prośbą o warunkowe zawieszenie wykonania kary, po uzyskaniu poręczenia statutowego organu szkoły
i zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej;
5) nie mogą być stosowane kary naruszające nietykalność i godność osobistą ucznia.
- Wszystkie zastosowane wobec ucznia nagrody i kary podlegają dokumentowaniu przez wychowawcę. Wychowawca oddziału ma obowiązek informowania o nich rodziców ucznia.
§ 47.
Tryb odwołania od kary statutowej
- Od upomnienia/nagany wychowawcy wręczonej uczniowi na piśmie:
1) upomniany lub jego rodzic może odwołać się do dyrektora szkoły w terminie 3 dni roboczych od wręczenia tego upomnienia/nagany;
2) dyrektor udziela odpowiedzi na piśmie w drodze decyzji w ciągu 3 dni od wpłynięcia odwołania;
3) odwołanie składa się w sekretariacie szkoły;
4) decyzja dyrektora w tej kwestii jest ostateczna.
- Od nagany dyrektora wręczonej uczniowi na piśmie:
1) upomniany lub jego rodzic może odwołać się do rady pedagogicznej szkoły
w terminie 3 dni roboczych od wręczenia uczniowi nagany;
2) rada pedagogiczna podejmuje uchwałę w tej sprawie w ciągu 7 dni od dnia wpłynięcia odwołania;
3) uchwała rady pedagogicznej szkoły w tej kwestii jest ostateczna.
ROZDZIAŁ 8
WARUNKI I SPOSÓB OCENIANIA WEWNĄTRZSZKOLNEGO
§ 48.
- Ocenianiu podlegają:
1) osiągnięcia edukacyjne ucznia;
2) zachowanie ucznia.
- Celem oceniania wewnątrzszkolnego zwanego dalej ocenianiem jest:
1) informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć edukacyjnych i jego zachowaniu oraz o postępach w tym zakresie;
2) udzielanie uczniowi pomocy w nauce poprzez przekazanie informacji o tym, co zrobił dobrze i jak powinien dalej się uczyć;
3) udzielanie uczniowi wskazówek do samodzielnego planowania własnego rozwoju;
4) motywowanie ucznia do dalszych postępów w nauce i zachowaniu;
5) monitorowanie bieżącej pracy i zachowania ucznia;
6) dostarczanie rodzicom i nauczycielom informacji o postępach i trudnościach w nauce
i zachowaniu ucznia oraz o szczególnych uzdolnieniach ucznia;
7) umożliwienie nauczycielom doskonalenia organizacji i metod pracy dydaktyczno-wychowawczej.
- Ocena jest informacją, w jakim stopniu uczeń spełnił wymagania programowe postawione przez nauczyciela oraz przyjęte kryteria zachowania.
§ 49.
- Podstawą ustalania w szkole śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych
z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych są wymagania edukacyjne określone przez nauczyciela i podane do wiadomości uczniów, rodziców i dyrektora. - Wymagania edukacyjne, to oczekiwane osiągnięcia ucznia, niezbędne do uzyskania poszczególnych śródrocznych i rocznych ocen klasyfikacyjnych, odnoszące się do realizowanego programu nauczania.
- Nauczyciel formułuje wymagania na poszczególne oceny oraz sposób i formy sprawdzania wiedzy i umiejętności.
- Nauczyciele na początku roku szkolnego informują uczniów na pierwszych zajęciach lekcyjnych o wymaganiach edukacyjnych, sposobach sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów oraz warunkach i trybie otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej ocenie klasyfikacyjnej z zajęć edukacyjnych.
- Wychowawca klasy na początku każdego roku szkolnego informuje uczniów oraz ich rodziców o:
1) warunkach i sposobie oraz kryteriach oceniania zachowania,
2) warunkach i trybie otrzymania wyższej niż przewidywana rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania.
- Rodzice mają możliwość zapoznania się z wymaganiami edukacyjnymi oraz sposobami sprawdzania osiągnięć edukacyjnych uczniów bezpośrednio u nauczyciela przedmiotu.
- Nieobecność rodziców na pierwszym zebraniu z rodzicami zwalnia nauczycieli
i wychowawców z obowiązków wynikających z zapisów zawartych w ust. 5. Z uwagi na nieobecność rodzic winien sam dążyć do zapoznania się z wymienionymi informacjami. - Nauczyciel ma obowiązek dostosować wymagania edukacyjne o których mowa w ust. 2 do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych ucznia:
1) posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego – na podstawie tego orzeczenia oraz ustaleń zawartych w indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym;
2) posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania – na podstawie tego orzeczenia;
3) posiadającego opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, o specyficznych trudnościach w uczeniu się lub inną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, wskazującą na potrzebę takiego dostosowania – na podstawie tej opinii;
4) objętego pomocą psychologiczno-pedagogiczną w szkole – na podstawie rozpoznania
o indywidualnych potrzebach rozwojowych i edukacyjnych oraz indywidualnych możliwości psychofizycznych ucznia dokonanego przez nauczycieli i specjalistów
w szkole - na podstawie tego rozpoznania;
5) posiadającego opinię lekarza o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia określonych ćwiczeń fizycznych – na podstawie tej opinii.
- Dostosowanie wymagań edukacyjny do możliwości ucznia o którym mowa w ust. 8 dotyczy:
1) poziomu koniecznych umiejętności i wiadomości na poszczególne oceny oraz sposób
i formy ich sprawdzania;
2) zadawania prac domowych;
3) warunków prezentowania wiedzy i umiejętności.
- Dyrektor szkoły na wniosek rodziców lub pełnoletniego ucznia oraz na podstawie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej zwalnia ucznia
z nauki drugiego języka obcego. - W przypadku ucznia, o którym mowa w ust. 10, posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo indywidualnego nauczania, zwolnienie z nauki drugiego języka obcego może nastąpić na podstawie tego orzeczenia.
- W przypadku zwolnienia ucznia z nauki drugiego języka obcego w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
- Przy ustalaniu oceny z wychowania fizycznego, należy przede wszystkim brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki tych zajęć, a także systematyczność udziału w zajęciach oraz aktywność ucznia
w działaniach na rzecz sportu szkolnego i kultury fizycznej. - Możliwość zwolnienia ucznia przez dyrektora szkoły z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych na zajęciach wychowania fizycznego odbywa się na podstawie opinii
o ograniczonych możliwościach wykonywania przez ucznia tych ćwiczeń, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
1) Podstawą do częściowego zwolnienia jest opinia lekarza wskazująca, jakich ćwiczeń uczeń nie może wykonywać oraz przez jaki okres. Wtedy uczeń uczestniczy w realizacji zajęć wychowania fizycznego z ograniczeniem wykonywania niektórych wskazanych przez lekarza. Uczeń ten jest przez nauczyciela oceniany i klasyfikowany.
Nauczyciel wychowania fizycznego jest obowiązany dostosować wymagania edukacyjne, niezbędne do otrzymania przez ucznia oceny klasyfikacyjnej do indywidualnych potrzeb i możliwości określonych w opinii;
2) Podstawą do całkowitego zwolnienia ucznia z realizacji zajęć wychowania fizycznego jest opinia lekarza o braku możliwości uczestniczenia ucznia w zajęciach wychowania fizycznego, przez okres wskazany w tej opinii. Uczeń nie uczęszcza na zajęcia wychowania fizycznego i przez okres zwolnienia nie jest z nich oceniany. Jeśli okres zwolnienia z realizacji zajęć wychowania fizycznego uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, uczeń nie podlega klasyfikacji, natomiast w dokumentacji przebiegu nauczania wpisuje się „zwolniony” albo „zwolniona”.
§ 50.
- Ocenianie zachowania ucznia ukierunkowane jest na proces samokontroli i zachęcania uczniów do wzmożonej pracy nad sobą.
- Ocena z zachowania powinna utrwalać i nagradzać postawy pozytywne, a eliminować te, które w społeczności szkolnej zostały uznane za niewłaściwe.
- Kryteriami oceniania zachowania są:
1) sposób wywiązywania się z obowiązków ucznia, w tym:
a) właściwego zachowania podczas zajęć edukacyjnych;
b) przestrzeganie zasad usprawiedliwiania nieobecności, w określonym terminie
i formie;
c) przestrzegania zasad ubierania się uczniów na terenie szkoły;
d) przestrzegania warunków wnoszenia i korzystania z telefonów komórkowych
i innych urządzeń elektronicznych na terenie szkoły;
e) właściwego zachowania wobec nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz pozostałych uczniów;
2) sumienność wywiązywanie się z zadań zespołowych realizowanych w szkole;
3) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz innych osób;
4) troska o mienie szkolne i własne;
5) dbałość o honor i tradycje szkoły oraz piękno mowy ojczystej;
6) aktywność społeczną;
7) uwagi i spostrzeżenia innych nauczycieli zebrane przez wychowawcę przed przystąpieniem do oceniania zachowania ucznia;
8) udokumentowane pozostałe uwagi o zachowaniu (listy pochwalne, wyroki sądowe, pisma władz porządkowych).
- Ocenianie zachowania polega na przyznawaniu punktów dodatnich i ujemnych zgodnie
z regulaminem Punktowego Systemu Oceniania Zachowania. - Wpisów do dziennika elektronicznego LIBRUS dokonuje: wychowawca, nauczyciel przedmiotu, inny nauczyciel, psycholog i pedagog szkolny.
- Uczeń ma prawo znać treść wpisu i liczbę przyznanych punktów.
- Punktację wpisują na bieżąco wszyscy nauczyciele, a podsumowuje wychowawca.
- Śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala się wg następującej skali: wzorowe, bardzo dobre, dobre, poprawne, nieodpowiednie, naganne.
- Ocenę zachowania ucznia ustala wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia.
- Ocena ustalona przez wychowawcę jest ostateczna.
- Każdy uczeń na początku każdego półrocza otrzymuje kredyt 100 punktów, który jest równowartością oceny dobrej. W ciągu semestru może go zwiększyć lub zmniejszyć, co odpowiadać będzie wyższej lub niższej ocenie zachowania.
- W sytuacji, kiedy uczeń na skutek uczestnictwa w nauczaniu indywidualnym lub w wyniku innych przyczyn losowych (np. choroba, wyjazd) nie mógł uzyskać odpowiedniej liczby punktów, o ocenie zachowania decyduje wychowawca, biorąc pod uwagę opinię innych nauczycieli.
- Wychowawcy klas na początku każdego roku szkolnego informują uczniów oraz rodziców o zasadach ustalania oceny zachowania.
- Poszczególnym ocenom zachowania odpowiadają następujące przedziały punktowe:
1) wzorowe – 140 pkt i więcej;
2) bardzo dobre – 101 - 139 pkt;
3) dobre – 80 – 100 pkt;
4) poprawne – 40 – 79 pkt;
5) nieodpowiednie – 1 – 39 pkt;
6) naganne – 0 i mniej.
- Uczeń nie może uzyskać oceny:
1) wzorowej, jeśli posiada na koncie (poza dodatnimi) 15 pkt ujemnych, ma na pierwszy semestr lub koniec roku ocenę niedostateczną;
2) bardzo dobrej, jeśli posiada na koncie (poza dodatnimi) 25 pkt ujemnych;
3) dobrej, jeśli posiada na koncie 50 pkt ujemnych.
- Ocena śródroczna, to suma kredytu 100 punktów otrzymanych na początku roku oraz punktów dodatnich i ujemnych, jakie uczeń zdobył w trakcie trwania pierwszego semestru (z zastrzeżeniem ust. 15).
- Ocena roczna jest średnią arytmetyczną punktów, jakie uczeń zdobył w pierwszym
i drugim półroczu. - Przy wystawianiu oceny rocznej warunki zawarte w ust. 15 odnosimy tylko do drugiego półrocza.
- Jeżeli uczeń w I półroczu uzyskał ocenę naganną, a w II półroczu wychowawca dostrzega wyraźną poprawę w zachowaniu takiego ucznia, wówczas może postawić wyższą ocenę niż ta, która wynika z rzeczywistej liczby punktów.
- Uczeń otrzymuje punkty dodatnie za:
1) pełnienie funkcji w klasie (gospodarz, z-ca, skarbnik) – 15 pkt raz w półroczu;
2) efektywne pełnienie funkcji w szkole (np. przewodniczący samorządu uczniowskiego) – 20 pkt raz w półroczu;
3) udział w konkursach przedmiotowych:
a) etap szkolny – 10 pkt , laureat 20 pkt,
b) etap międzyszkolny i powiatowy – 20 pkt , laureat 30 pkt,
c) etap wyższego szczebla (wojewódzki, centralny) – 30 pkt , laureat 40 pkt;
4) udział w zawodach sportowych:
a) rozgrywki międzyklasowe – 5 pkt,
b) rozgrywki międzyszkolne (reprezentowanie szkoły) – 10 pkt;
c) rozgrywki sportowe – miejsca punktowane:
- zawody sportowe na szczeblu powiatowym – 20 pkt,
- zawody sportowe na szczeblu rejonowym – 30 pkt,
- zawody sportowe na szczeblu wyższym – 40 pkt;
5) praca na rzecz klasy i szkoły– 5 pkt – 15 pkt (nauczyciel zobligowany jest do umieszczenia konkretnych informacji dotyczących przyznanych punktów
w komentarzu);
6) udział w akademiach szkolnych – 15 pkt;
7) reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym w czasie zajęć lekcyjnych – 10 pkt;
7a) reprezentowanie szkoły w poczcie sztandarowym w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych – 20 pkt;
8) udział w kołach zainteresowań oferowanych przez szkołę – 5 pkt raz w półroczu;
9) rozwijanie zainteresowań poza szkołą – 10 pkt raz w półroczu;
10) 100% frekwencji – 10 pkt raz w miesiącu;
11) wysoka kultura osobista – 15 pkt raz w półroczu;
12) przeciwstawianie się przejawom brutalności, agresji, zagrożeniom wypadkowym, kradzieży – 10 pkt;
13) pochwała wychowawcy klasy – 15 pkt;
14) pochwała dyrektora szkoły – 30 pkt;
15) efektywna pomoc koledze/koleżance w nauce – 10 pkt raz w półroczu;
16) honorowe oddawanie krwi – 20 pkt;
17) wolontariat, działania filantropijne i charytatywne (nauczyciel zobligowany jest do umieszczenia konkretnych informacji dotyczących przyznanych punktów
w komentarzu) – 10 pkt;
18) regularne czytanie literatury pięknej oraz popularno-naukowej 30 pkt raz w półroczu;
19) koleżeńska nagroda dla wyróżniającego się ucznia - 10 pkt raz w półroczu;
20) brak spóźnień – 10 pkt raz w półroczu;
21) inne punkty dodatnie do dyspozycji wychowawcy i nauczyciela za działania nieuwzględnione w wyżej wymienionych punktach (nauczyciel zobligowany jest do umieszczenia konkretnych informacji dotyczących przyznanych punktów
w komentarzu) - 5 pkt – 15 pkt.
- Uczeń otrzymuje punkty ujemne za:
1) nieusprawiedliwioną godzinę lekcyjną – 2 pkt;
2) spóźnienie na lekcję - 1 pkt;
3) nieodpowiednie zachowanie na lekcji (przeszkadzanie, brak koncentracji, negatywna aktywność) – 5 pkt;
4) przebywanie na lekcji w wierzchnim okryciu – 5 pkt;
5) niewywiązywanie się z zadań wynikających z obowiązków ucznia – 2 pkt;
6) aroganckie odzywanie się do nauczyciela i pracowników szkoły – 15 pkt;
7) używanie wulgarnego słownictwa – 10 pkt;
8) niestosowanie się do regulaminów w pracowniach: informatycznej, chemicznej, sali gimnastycznej - 5 pkt;
9) korzystanie z telefonu komórkowego na lekcji oraz z innego sprzętu elektronicznego – 10 pkt;
10) brak stroju galowego – 5 pkt;
11) niszczenie mienia szkolnego – 5-20 pkt;
12) sfałszowanie podpisu, oceny, usprawiedliwienia – 25 pkt;
13) palenie papierosów na terenie szkoły – 25 pkt;
14) picie alkoholu na terenie szkoły podczas wyjść zorganizowanych przez szkołę
|i wycieczek szkolnych – 50 pkt;
14a) przychodzenie do szkoły pod wpływem alkoholu – 50 pkt;
15) Zażywanie, rozprowadzanie, posiadanie narkotyków i innych substancji psychoaktywnych na terenie szkoły - 50 pkt;
16) agresja (bójki, pobicia, przemoc psychiczna, przynoszenie niebezpiecznych narzędzi), konflikt z prawem, kradzież (wyłudzanie pieniędzy) – 100 pkt;
17) upomnienie wychowawcy klasy – 10 pkt;
18) nagana wychowawcy klasy – 20 pkt;
19) upomnienie dyrektora szkoły – 30 pkt;
20) nagana dyrektora szkoły – 100 pkt;
21) nieoddawanie w ustalonym terminie książek z biblioteki szkolnej – 10 pkt raz
w półroczu;
22) Zamieszczanie obraźliwych tekstów, filmów na temat uczniów, nauczycieli
i pracowników szkoły na forach internetowych i w social mediach – 50 pkt;
23) agresja fizyczna poza terenem szkoły – 50 pkt;
24) brak systematyczności pracy ucznia podczas zdalnego nauczania – 20 pkt raz
w półroczu;
25) inne punkty ujemne do dyspozycji wychowawcy i nauczyciela za przewinienia nieuwzględnione w wyżej wymienionych punktach (nauczyciel zobligowany jest do umieszczenia konkretnych informacji dotyczących przyznanych punktów
w komentarzu) - 5 pkt – 15 pkt.
26) samowolne, bez usprawiedliwienia, opuszczenie dni praktyk, nieprzestrzeganie regulaminu zakładu pracy, w którym odbywają się praktyki skutkuje skreśleniem
z listy uczniów.
§ 51.
- Ocenianie bieżące z zajęć edukacyjnych ma na celu monitorowanie pracy ucznia oraz przekazywanie mu informacji o jego osiągnieciach edukacyjnych pomagających w uczeniu się, poprzez wskazanie, co uczeń robi dobrze, co i jak wymaga poprawy oraz jak powinien dalej się uczyć.
- Ocena bieżąca poziomu wiadomości i umiejętności ucznia dokonywana jest systematycznie w odniesieniu do wymagań edukacyjnych o których mowa w §49.
- Nauczyciele przyjmują następujące kryteria poszczególnych ocen:
1) stopień celujący (6) –oznacza, że osiągnięcia ucznia są wyróżniające i wskazują na bardzo wysoki poziom osiągnięć edukacyjnych przewidzianych w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania, są oryginalne i twórcze oraz wskazują na dużą samodzielność w ich uzyskiwaniu;
2) stopień bardzo dobry (5) – uczeń opanował pełny zakres wiadomości i umiejętności przewidzianych w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania;
3) stopień dobry (4) – oznacza, że opanowanie przez ucznia zakresu wiadomości
i umiejętności w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania nie jest pełne, ale nie prognozuje żadnych kłopotów w opanowaniu kolejnych treści kształcenia;
4) stopień dostateczny (3) – oznacza, że uczeń opanował jedynie w dostatecznym zakresie wiadomości i umiejętności w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania;
5) stopień dopuszczający (2) – oznacza, że opanowanie przez ucznia wiadomości
i umiejętności przewidzianych w realizowanym przez nauczyciela programie nauczania jest tak niewielkie, iż stawia pod znakiem zapytania możliwości dalszego kształcenia
w danym przedmiocie (dziedzinie edukacji) i utrudnia kształcenie w innych przedmiotach (dziedzinach edukacji);
- W szkole obowiązują następujące formy sprawdzania osiągnięć uczniów:
1) pisemne prace klasowe;
2) pisemne sprawdziany wiadomości i umiejętności;
3) testy;
4) kartkówki;
5) wypowiedzi ustne;
6) ćwiczenia i zadania praktyczne;
7) prace domowe w formie pisemnej lub praktycznej;
8) aktywność na zajęciach szkolnych;
- Terminy prac klasowych i sprawdzianów powinny być wpisane do dziennika
z tygodniowym wyprzedzeniem (nie więcej niż 3 w tygodniu). - Podczas sprawdzianów, prac klasowych, kartkówek i innych form pisemnych przyjmuje się następującą skalę:
1) 100% - 96% - celujący (6);
2) 95% - 86% - bardzo dobry (5);
3) 85% - 71% - dobry (4);
4) 70% - 51% - dostateczny (3);
5) 50% - 35% - dopuszczający (2);
6) 34% - 0% - niedostateczny (1).
- Prace pisemne powinny być sprawdzone i ocenione przez nauczyciela w terminie do dwóch tygodni, omówione na lekcji i dane uczniom do wglądu.
- Prace pisemne powinny być przechowywane w szkole do końca bieżącego roku szkolnego.
- Uczeń ma prawo do poprawy ocen bieżących na warunkach ustalonych przez nauczyciela, który wystawił ocenę.
- Uczeń, który nie uczestniczył w określonej formie sprawdzania osiągnięć z powodu nieobecności, może zostać zobowiązany do zaprezentowania wiadomości i umiejętności we wskazanej formie i terminie ustalonym przez nauczyciela.
10a.W przypadku nieobecności ucznia na obowiązkowej formie sprawdzania wiedzy nauczyciel wpisuje do dziennika „0” (zero).
10b.Zapis „0” (zero) w dzienniku zostaje zastąpiony oceną uzyskaną przez ucznia z pracy napisanej w innym dozwolonym terminie lub oceną niedostateczną, jeśli uczeń nie przystąpi do napisania tej formy w dozwolonym terminie.
10c.W przypadku braku wykonania przez ucznia zadanej przez nauczyciela innej formy sprawdzania wiedzy nauczyciel wpisuje do dziennika „bz” (brak zadania).
10d.Zapis „nb” (nieobecny) zostaje zastąpiony oceną uzyskaną przez ucznia w innym dozwolonym terminie.
- Oceny śródroczne powinny być wystawiane systematycznie. Uczniowi można ustalić ocenę klasyfikacyjną na podstawie ocen wystawionych podczas różnorodnych form kontroli poziomu wiedzy i umiejętności:
1) przy 1 godzinie przedmiotu tygodniowo przynajmniej z 2 ocen;
2) przy 2 godzinach przedmiotu tygodniowo przynajmniej z 3 ocen;
3) przy 3 godzinach przedmiotu tygodniowo przynajmniej z 4 ocen;
4) przy 4 i więcej godzinach przedmiotu tygodniowo przynajmniej z 5 ocen.
- Na tydzień przed klasyfikacją należy zakończyć przeprowadzanie prac klasowych.
- Bieżące oceny zajęć edukacyjnych odnotowywane są w dzienniku elektronicznym.
- Wychowawca i nauczyciele na bieżąco wpisują do dziennika elektronicznego Librus uwagi i spostrzeżenia dotyczące wywiązywania się ucznia z jego obowiązków, respektowania norm zachowania w szkole, a także informacje o udzielonych nagrodach i karach.
- W czasie zagrożenia, gdy podstawa programowa będzie realizowana za pomocą zdalnego nauczania ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia będzie polegało na monitorowaniu jego wytworów pracy poprzez:
1) zdjęcia lub filmiki z wykonanych zadań;
2) videokonferencje;
3) komunikację za pomocą narzędzi dostępnych w pakiecie Office 365;
4) karty pracy, notatki, testy, kartkówki, sprawdziany odesłane przez dziennik elektroniczny;
5) sprawdziany online.
- Skala ocen oraz kryteria oceniania w zdalnym nauczaniu są zgodne z dotychczasowym Ocenianiem Wewnątrzszkolnym.
§ 52.
- Śródroczne i roczne oceny klasyfikacyjne z obowiązkowych i dodatkowych zajęć edukacyjnych ustalają nauczyciele prowadzący poszczególne zajęcia edukacyjne.
- Śródroczną i roczną ocenę klasyfikacyjną zachowania ustala wychowawca klasy po zasięgnięciu opinii nauczycieli, uczniów danej klasy oraz ocenianego ucznia.
- Przy ustalaniu śródrocznej i rocznej oceny klasyfikacyjnej zachowania ucznia, u którego w orzeczeniu lub opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej stwierdzono dysfunkcje rozwojowe wywołujące zaburzenia zachowania, wychowawca powinien uwzględnić wpływ stwierdzonych zaburzeń i dysfunkcji rozwojowych w ocenie jego zachowania.
- Promocję do klasy programowo wyższej otrzymuje uczeń, który ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych, określonych w szkolnym planie nauczania, uzyskał roczne oceny klasyfikacyjne wyższe od oceny niedostatecznej.
- Uczeń kończy szkołę jeżeli w wyniku klasyfikacji końcowej otrzymał ze wszystkich obowiązkowych zajęć edukacyjnych pozytywne końcowe oceny klasyfikacyjne.
- Wszystkie oceny wystawione uczniom są jawne zarówno dla nich, jak i ich rodziców/opiekunów.
- Na prośbę ucznia i jego rodziców/opiekunów nauczyciel powinien uzasadnić ustaloną ocenę z zajęć edukacyjnych oraz ocenę zachowania.
- Na 7 dni przed wystawieniem rocznej oceny klasyfikacyjnej nauczyciel informuje uczniów, a wychowawca powiadamia rodziców/opiekunów, za pośrednictwem e-dziennika o przewidywanych rocznych ocenach z zajęć edukacyjnych.
- Ostateczny termin wystawienia ocen śródrocznych i ocen rocznych ustala się na 3 dni przed radą klasyfikacyjną.
- Zastrzeżenia dotyczące procedury ustalania rocznych ocen klasyfikacyjnych
z edukacyjnych zajęć obowiązkowych i dodatkowych oraz rocznych klasyfikacyjnych ocen zachowania, rozstrzyga dyrektor na podstawie odrębnych przepisów. - Szczegółowy harmonogram działań nauczycieli, wychowawców i rady pedagogicznej
w przeprowadzeniu klasyfikacji śródrocznej i klasyfikacji rocznej na dany rok szkolny ustala dyrektor i publikuje go w pokoju nauczycielskim.
§ 53.
- Uczeń, który w wyniku klasyfikacji rocznej uzyskał ocenę negatywną z jednego albo dwóch obowiązkowych zajęć edukacyjnych, może przystąpić do egzaminu poprawkowego z tychże przedmiotów.
- Egzamin poprawkowy składa się z części pisemnej oraz ustnej, z wyjątkiem egzaminu
z przedmiotów informatycznych, wychowania fizycznego lub innych zajęć edukacyjnych, z których egzamin powinien mieć przede wszystkim formę zadań praktycznych. - Termin egzaminu poprawkowego wyznacza dyrektor szkoły w ostatnim tygodniu ferii letnich.
- Egzamin poprawkowy przeprowadza komisja powołana przez dyrektora szkoły.
- W skład komisji wchodzą:
1) dyrektor szkoły albo nauczyciel wyznaczony przez dyrektora — jako przewodniczący komisji;
2) nauczyciel prowadzący dane zajęcia edukacyjne;
3) nauczyciel prowadzący takie same lub pokrewne zajęcia edukacyjne.
- Z przeprowadzonego egzaminu sporządza się protokół, do którego dołącza się pisemne prace ucznia i zwięzłą informację o ustnych odpowiedziach ucznia. Protokół stanowi załącznik do arkusza ocen ucznia.
- Ocena, jaką uczeń uzyskał w wyniku egzaminu poprawkowego jest jego ostateczną oceną klasyfikacyjną.
- Uczeń, który z przyczyn usprawiedliwionych nie przystąpił do egzaminu poprawkowego
w wyznaczonym terminie może przystąpić do niego w terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły, nie później niż do końca września. - Uczeń, który nie zdał egzaminu poprawkowego, nie otrzymuje promocji i powtarza klasę.
§ 54.
- Uczeń może nie być klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich zajęć edukacyjnych, jeżeli brak jest podstaw do ustalenia oceny klasyfikacyjnej z powodu nieobecności ucznia na zajęciach edukacyjnych powyżej 50% czasu przeznaczonego na te zajęcia w szkolnym planie nauczania.
2. Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się dla uczniów:
1) nieklasyfikowanych z powodu usprawiedliwionej nieobecności;
2) nieklasyfikowanych z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności za zgodą rady pedagogicznej;
3) realizujących obowiązek szkolny poza szkołą;
4) realizujących indywidualny tok nauki.
- Egzamin klasyfikacyjny przeprowadza się nie później niż w dniu poprzedzającym dzień zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych.
- Termin egzaminu klasyfikacyjnego powinien być uzgodniony z uczniem i jego rodzicami.
- Ocena ustalona w wyniku egzaminu klasyfikacyjnego jest ostateczna, z zastrzeżeniem dotyczącym oceny niedostatecznej, która może być zmieniona w wyniku egzaminu poprawkowego, o którym mowa w odrębnych przepisach.
- Tryb i sposób przeprowadzania egzaminu klasyfikacyjnego określają odrębne przepisy.
§ 55.
- Nauczyciel zobowiązany jest przekazywać rodzicom informacje o postępach
i trudnościach w nauce i zachowaniu ucznia oraz o jego szczególnych uzdolnieniach. - Przekazanie informacji odbywa się w formie indywidualnego kontaktu po wcześniejszym uzgodnieniu terminu spotkania. Spotkanie oraz treść przekazanych informacji jest odnotowana w dokumentacji szkolnej.
- Na życzenie rodzica, nauczyciel pisemnie uzasadnia ustaloną ocenę odnosząc się do wymagań edukacyjnych lub kryteriów oceny zachowania.
- Sprawdzone i ocenione pisemne prace ucznia są przechowywane do końca roku szkolnego i są udostępniane uczniom i rodzicom, a także mogą być kserowane i fotografowane.
ROZDZIAŁ 9
WSPÓŁDZIAŁANIE Z RODZICAMI I ŚRODOWISKIEM LOKALNYM
§ 56.
Organizacja współdziałania z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi
oraz innymi instytucjami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży
- Dla zapewnienia prawidłowego rozwoju uczniów, szkoła współpracuje z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi oraz innymi organizacjami świadczącymi poradnictwo
i specjalistyczną pomoc uczniom i rodzicom w oparciu o obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa. - Szkoła organizuje współpracę z poradnią psychologiczno-pedagogiczną oraz innymi organizacjami świadczącymi poradnictwo i specjalistyczną pomoc uczniom, rodzicom
w oparciu o indywidualne ustalenia i oczekiwania osób wymagających pomocy. - Działania mediacyjne prowadzą nauczyciele, którzy w toku podejmowanych działań zdiagnozowali konieczność udzielenia wsparcia lub inni nauczyciele, do których uczeń i/lub rodzic zwrócił się o pomoc.
- Czynności mediacyjne, o których mowa w ust. 3, podlegają obowiązkowi dokumentowania w formie protokołu oraz ochronie danych w nim zawartych.
- Dokumentację, o której mowa w ust. 4, gromadzi wychowawca klasy, do której uczęszcza uczeń oraz pedagog szkolny.
§ 57.
Organizacja i formy współdziałania szkoły z rodzicami w zakresie
nauczania, wychowania, opieki i profilaktyki
- Rodzice i nauczyciele współdziałają ze sobą w zakresie nauczania, wychowania
i profilaktyki. - Dyrektor szkoły do 15 września podaje do publicznej wiadomości harmonogram spotkań z rodzicami w danym roku szkolnym.
- Wychowawcy klas, psycholog, pedagog, nauczyciele biblioteki, nauczyciele przedmiotów współdziałają z rodzicami w zakresie rozwiązywania problemów dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych uczniów.
- Wskazują możliwe formy wsparcia oferowane przez szkołę oraz informują
o możliwościach uzyskania pomocy w poradni psychologiczno-pedagogicznej lub
w innych instytucjach świadczących poradnictwo i specjalistyczną pomoc uczniom
i rodzicom. - Szkoła organizuje współdziałanie z rodzicami w zakresie nauczania, wychowania, opieki i profilaktyki poprzez:
1) cykliczne spotkania informacyjne z rodzicami w formie zebrań poszczególnych oddziałów oraz dni otwarte zgodnie z harmonogramem spotkań z rodzicami;
2) indywidualne spotkania rodziców z nauczycielami, dyrektorem i pedagogiem szkolnym w miarę potrzeb;
3) kontakty internetowe z wykorzystaniem strony internetowej szkoły;
4) przekazywanie rodzicom podczas spotkań grupowych i indywidualnych wiedzy na temat metod skutecznego uczenia się, psychologii rozwojowej młodzieży, wychowania i profilaktyki;
5) tworzenie przyjaznego klimatu do aktywnego angażowania rodziców w sprawy szkoły;
6) udział rodziców w imprezach organizowanych przez szkołę, w tym wyjazdów na wycieczki oraz współorganizowanie różnorodnych imprez i uroczystości;
7) współudział rodziców w tworzeniu, opiniowaniu i uchwalaniu wybranych dokumentów pracy szkoły;
8) rozwiązywanie na bieżąco wszelkich nieporozumień i konfliktów mogących niekorzystnie wpływać na pracę szkoły lub samopoczucie uczniów, rodziców
i nauczycieli.
- Formy współdziałania nauczycieli i rodziców uwzględniają prawo rodziców do:
1) znajomości zadań i zamierzeń dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych w danym oddziale i w szkole;
2) znajomości przepisów dotyczących oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania egzaminów;
3) uzyskiwania w każdym czasie rzetelnej informacji zwrotnej na temat swojego dziecka, jego zachowania, postępów i przyczyn trudności w nauce oraz sposobów wyeliminowania braków;
4) uzyskiwania informacji i porad w sprawach wychowania i dalszego kształcenia swoich dzieci;
5) wyrażania i przekazywania organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny opinii na temat szkoły.
- Rodzice ucznia podlegającego obowiązkowi nauki są obowiązani do:
1) zapewnienia regularnego uczęszczania na zajęcia szkolne;
2) zapewnienia uczniowi warunków do przygotowania się do zajęć szkolnych;
3) interesowania się osiągnięciami swojego dziecka, ewentualnymi niepowodzeniami;
4) współpracy ze szkołą w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych, wychowawczych
i opiekuńczych dziecka, udziału w spotkaniach ogólnych i indywidualnych;
5) czynnego uczestnictwa w różnych formach pedagogizacji rodziców, prelekcjach, warsztatach, pogadankach, konsultacjach;
6) pomocy w organizacji i przeprowadzaniu imprez klasowych, szkolnych
i pozaszkolnych;
7) ścisłej współpracy z wychowawcą klasy w realizacji zadań wynikających z programu wychowawczo – profilaktycznego, zadań z planu pracy wychowawcy klasowego, godzin z wychowawcą;
8) wdrażania dziecka do przestrzegania i zachowywania zasad bezpieczeństwa własnego i innych;
9) zgłaszania się do szkoły na zaproszenie wychowawcy lub innych nauczycieli
w możliwie szybkim czasie;
10) wdrażania dziecka do kulturalnego zachowania w szkole i poza nią oraz poszanowania mienia szkolnego i prywatnego;
11) przekazywania rzetelnych informacji o stanie zdrowia, jeśli niewiedza wychowawcy lub nauczyciela na ten temat stwarzałaby uczniowi zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia lub życia;
12) wszechstronnego rozwijania zainteresowań swojego dziecka, dbania o jego zdrowie fizyczne i psychiczne;
13) promowania zdrowego stylu życia.
- W przypadku konieczności wyjaśnień w zakresie pracy danego nauczyciela, rodzice bezpośrednio kontaktują się z zainteresowanym nauczycielem. W przypadkach wymagających mediacji, w roli mediatora występuje w pierwszej kolejności wychowawca klasy, a w następnie dyrektor szkoły.
§ 58.
Organizacja współdziałania ze stowarzyszeniami lub innymi organizacjami
w zakresie działalności innowacyjnej
- Szkoła zapewnienia kształtowanie u uczniów postaw przedsiębiorczości i kreatywności, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu w życiu gospodarczym, w tym poprzez stosowanie w procesie kształcenia innowacyjnych rozwiązań programowych, organizacyjnych lub metodycznych.
- Innowacje organizacyjne lub metodyczne i eksperymenty pedagogiczne mają na celu poszerzenie lub modyfikację zakresu realizowanych w szkole treści kształcenia, wychowania lub opieki albo poprawę skuteczności działania szkoły.
- Innowacje lub eksperymenty obejmują:
1) zajęcia edukacyjne (część lub całość)
2) szkołę (całą lub część – grupę, klasę).
- Prowadzone przez szkołę innowacje dotyczące programów nauczania mogą polegać na:
1) modyfikowaniu tych programów przy zachowaniu celów kształcenia oraz wiedzy
i umiejętności ucznia określonych w programach,
2) łącznym (blokowym) nauczaniu dwóch lub więcej przedmiotów pokrewnych,
3) realizowaniu własnego, autorskiego programu nauczania.
- Innowacje nie mogą naruszać minimów programowych, ramowych planów nauczania, wewnątrzszkolnych zasad oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów.
- Szkoła wspiera nauczycieli, w ramach nadzoru pedagogicznego, w realizacji zadań służących poprawie istniejących lub wdrożeniu nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu nowatorskich działań programowych, organizacyjnych lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów oraz nauczycieli.
- Działania innowacyjne mogą być zgłoszone do realizacji przez nauczyciela lub grupę nauczycieli. Zgłoszony projekt opiniuje rada pedagogiczna.
- Opinia rady pedagogicznej w sprawie wprowadzenia innowacji może być podjęta po uzyskaniu zgody nauczycieli, którzy będą ją realizować, opinii rady rodziców oraz zgody autora lub zespołu autorskiego innowacji na jej prowadzenie w szkole, w przypadku gdy założenia innowacji nie były wcześniej opublikowane.
- Przebieg działań związanych z realizowaniem innowacji w szkole jest dokumentowany.
- W ramach działalności innowacyjnej szkoła organizuje współdziałania ze stowarzyszeniami lub innymi organizacjami w zakresie np. organizowania wycieczek, warsztatów, spotkań, lekcji otwartych i tym podobnych działań.
- W szkole mogą działać, z wyjątkiem partii i organizacji politycznych, stowarzyszenia
i inne organizacje, a w szczególności organizacje harcerskie, których celem statutowym jest działalność wychowawcza albo rozszerzenie i wzbogacenie działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej . - Stowarzyszenie lub organizacja przedstawia Dyrektorowi szkoły materiały innowacyjne związane z planowaną działalnością w szkole, w tym treści i metody pracy. Po uzyskaniu zgody Rady Pedagogicznej i Rady Rodziców, Dyrektor szkoły wyraża zgodę na działalność, określając czas działania i warunki działalności.
- Innowacje wymagające dodatkowych środków finansowych muszą być uzgodnione
z organem prowadzącym szkołę.
ROZDZIAŁ 10
CEREMONIAŁ SZKOŁY
§ 59.
- Szkoła posiada:
1) ceremoniał;
2) sztandar szkoły;
3) sztandar Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i Związku Więźniów Politycznych;
4) hymn szkoły;
5) logo szkoły.
- Dla społeczności szkolnej sztandary są symbolem Polski, Narodu i Małej Ojczyzny, którą stanowi szkoła i jej środowisko.
- Nauczyciele i uczniowie otaczają sztandary szacunkiem i oddają im należne honory.
- Uroczystości z udziałem sztandarów wymagają zachowania powagi, a przechowywanie, transport i przygotowanie sztandarów do prezentacji, właściwej postawy dla jego poszanowania.
- Sztandary są przechowywane na terenie szkoły w zamkniętej oszklonej gablocie. W tej samej gablocie znajdują się insygnia pocztu sztandarowego.
- Chorąży i asysta powinni być ubrani odświętnie.
1) uczeń: granatowy lub czarny garnitur, biała koszula;
2) uczennica: biała bluzka, czarna spódnica.
- Insygnia pocztu sztandarowego:
1) biało-czerwone szarfy, będące odzwierciedleniem barw państwach, przewieszone przez prawe ramię, zwrócone kolorem białym w stronę kołnierza, spięte na lewym biodrze;
2) białe rękawiczki.
- Udział sztandarów w uroczystościach na terenie szkoły:
1) uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego;
2) ślubowanie klas pierwszych;
3) Dzień Patrona;
4) Dzień Edukacji Narodowej;
5) uroczyste zakończenie roku szkolnego klas maturalnych;
6) uroczyste zakończenie roku szkolnego.
- Udział sztandarów w uroczystościach poza terenem szkoły:
1) sztandar mogą brać udział w uroczystościach rocznicowych organizowanych przez administrację samorządową i państwową oraz w uroczystościach religijnych;
2) w wypadku żałoby narodowej lub żałoby wewnętrznej w szkole przypina się na drzewcu sztandarów od strony godła kokardę z czarnej wstążki. Długość wstążki powinna odpowiadać podwójnej szerokości sztandaru.
- Hymn szkoły obowiązuje na wszystkich uroczystościach szkolnych.
- Logo szkoły umieszczane jest na różnych elementach identyfikacji wizualnej, korespondencji i materiałach promocyjnych.
- Szczegółowy ceremoniał uroczystości szkolnych z udziałem sztandarów i ceremoniał ślubowania klas pierwszych i abiturientów oraz ceremoniał przekazania sztandarów określa ceremoniał szkoły.
ROZDZIAŁ 11
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 60.
- Sprawy nieuregulowane w statucie są rozstrzygane w oparciu o obowiązujące i dotyczące tych spraw odrębne przepisy.
- Zmian w statucie dokonuje rada pedagogiczna z własnej inicjatywy lub na wniosek organów szkoły.
- Dyrektor niezwłocznie powiadamia radę rodziców o każdej zmianie w statucie.
- Opiekun samorządu niezwłocznie powiadamia samorząd uczniowski o każdej zmianie
w statucie. - Wychowawcy niezwłocznie powiadamiają swoich wychowanków o każdej zmianie
w statucie. - Traci moc poprzedni statut, a od dnia 29 listopada 2019r. obowiązuje niniejszy Statut zatwierdzony uchwałą Rady Pedagogicznej nr 13/2019/2020 z dnia 29 listopada 2019r.
- STATUT jest dostępny w bibliotece szkolnej, sekretariacie szkoły, na stronie internetowej szkoły, na stronie Biuletynu Informacji Publicznej (BIP).
