Regulamin wynagradzania pracowników
- Szczegóły
- Odsłony: 2230
autor informacji: Skwarski Mariusz, data wytworzenia: 2016-05-17 11:32:52
opublikował: Skwarski Mariusz, ZS Nr 1 w Mławie, tel. 23 654 32 07, data publikacji: 2016-05-17 11:32:52
zmodyfikował: Skwarski Mariusz, ZS Nr 1 w Mławie, tel. 23 654 32 07, ostatnia modyfikacja: 2016-05-17 11:32
REGULAMIN WYNAGRADZANIA PRACOWNIKÓW NIEPEDAGOGICZNYCH
W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W MŁAWIE
Rozdział 1
Przepisy ogólne
§ 1
Regulamin określa zasady i warunki wynagradzania za pracę oraz świadczenia związane z pracą i warunki ich przyznawania.
§ 2
Postanowienia Regulaminu dotyczą pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w ZS Nr 1 na podstawie umowy o pracę.
§ 3
Przed dopuszczeniem do pracy, nowozatrudniony pracownik zaznajamia się na stanowiska Kadr z niniejszym Regulaminem. Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się z Regulaminem zostaje dołączone do jego akt osobowych.
§ 4
Ilekroć w Regulaminie jest mowa o:
1) pracodawcy ? rozumie się przez to Zespół Szkół Nr 1 w Mławie
2) Pracowniku ? rozumie się przez to osobę zatrudnioną w ZS Nr 1 na podstawie umowy o pracę, bez względu na rodzaj umowy o pracę i wymiar czasu pracy.
Rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania ? rozumie się przez to rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zasad wynagradzania pracowników samorządowych wydane na podstawie art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada2008r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2008r. Nr 223, poz. 1458).
Rozdział 2.
WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ
§5.
Wynagrodzenie zasadnicze
1. W ZS Nr 1 obowiązuje czasowy system wynagradzania, polegający na ustaleniu dla poszczególnych pracowników kategorii zaszeregowania, stawek wynagradzania zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego i dodatku specjalnego.
2. Podstawą ustalania zaszeregowania pracownika jest tabela stanowiąca załącznik Nr 3 do niniejszego Regulaminu, minimalne wynagrodzenie zasadnicze ustalone jest w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania.
3. Tabela 1 zawierająca kategorie zaszeregowania i odpowiadające im minimalne i maksymalne miesięczne kwoty wynagrodzenia zasadniczego stanowi załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu.
§ 6
1. Decyzję o zastosowaniu dla danego pracownika stawki osobistego zaszeregowania podejmuje pracodawca.
§ 7
Dodatek funkcyjny
1. Pracownikom zatrudnionym na stanowiskach związanych z kierowaniem zespołem przysługuje dodatek funkcyjny.
2. Tabela stawek dodatku funkcyjnego stanowi załącznik Nr 2 do niniejszego Regulaminu.
§8
Dodatek specjalny
1. Z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań o wysokim stopniu złożoności lub odpowiedzialności pracodawca może przyznać pracownikowi, na czas określony nie dłuższy niż rok, dodatek specjalny.
2. Dodatek specjalny jest ustalany w zależności od posiadanych środków na wynagrodzenia i przyznawany w kwocie nie przekraczającej 50% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika lub w kwocie nie przekraczającej 60% wynagrodzenia zasadniczego w wypadku, gdy pracownik nie ma przyznanego dodatku funkcyjnego.
§9
Nagroda uznaniowa
1. Dla pracowników niepedagogicznych zatrudnionych w ZS Nr 1 tworzy się w ramach planowanych środków na wynagrodzenia fundusz nagród.
2. Fundusz nagród obejmuje 1% planowanej wielkości środków na wynagrodzenia dla pracowników ZS Nr 1 pozostających w dyspozycji dyrektora.
3. Fundusz nagród przeznacza się na nagrody uznaniowe.
4. Nagrody uznaniowe mogą być wypłacane w miarę posiadanych na ten cel środków finansowych.
5. Wysokość nagrody uznaniowej ustala się w oparciu o:
a/ ocenę uzyskanych wyników pracy zawodowej,
b/ stopień złożoności i trudności wykonywanych zadań,
c/ dyspozycyjność pracownika w zakresie wykonywania ważnych i pilnych zadań objętych zakresem obowiązków pracownika
d/ wykonywanie dodatkowych zadań poza zakresem obowiązków pracownika
e/ działania usprawniające na stanowisku pracy.
6. Pracownik, na którego nałożono karę porządkową w okresie ostatnich 6 miesięcy poprzedzających dzień ustalania prawa do nagrody uznaniowej, traci prawo do tej nagrody.
7. Pracownik traci prawo do nagrody uznaniowej w okresie pobierania zasiłków okresowych z ubezpieczenia społecznego.
§ 10
Dyrektor:
1. określa limit środków finansowych przeznaczonych na nagrody uznaniowe dla poszczególnych pracowników,
2. przyznaje nagrody uznaniowe z własnej inicjatywy
§ 11
Wynagrodzenie uzyskane przez pracownika za przepracowany w pełnym wymiarze czasu pracy miesiąc kalendarzowy nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie przysługujące pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu, ogłaszane w Monitorze Polskim w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów w terminie do dnia 15 września każdego roku.
§ 12
1. Jeżeli wynagrodzenie pracownika jest niższe od minimalnego wynagrodzenia ogłaszanego w Monitorze Polskim w drodze obwieszczenia Prezesa Rady Ministrów, pracownikowi przysługuje stosowne wyrównanie, wypłacone za okres każdego miesiąca , łącznie z wynagrodzeniem.
2. Wynagrodzenie przysługuje za pracę faktycznie wykonaną.
3. Za czas nie wykonywania pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko wówczas, gdy przepisy prawa pracy tak stanowią.
§13
Oprócz w/w świadczeń pracownikom przysługuje:
1. dodatek za wieloletnią pracę
2.wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, według zasad określonych w Kodeksie Pracy
3. dodatkowe wynagrodzenie za każdą dodatkową godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego
4. dodatek dla pracowników obsługi ? premia regulaminowa, która ma charakter uznaniowy. Maksymalna wysokość premii nie może przekraczać 20% wynagrodzenia zasadniczego pracowników.
5. dodatek dla pracowników administracji i obsługi- premia dodatkowa wynikająca z dodatkowych środków pozostających w budżecie. Maksymalna wysokość premii nie może przekraczać 50%wynagrodzenia zasadniczego pracowników.
§ 14
Dodatek za wieloletnią pracę
1. Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje w wysokości określonej w art. 38 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych.
2. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3. W przypadku kiedy praca w ZS Nr 1 stanowi dodatkowe zatrudnienie, do okresu dodatkowego zatrudnienia nie podlegają zaliczeniu okresy zatrudnienia podstawowego.
4. Pracownikowi, który wykonuje pracę w ZS Nr 1 w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania tej pracy, do okresu dodatkowego zatrudnienia podlegają zaliczeniu zakończone okresy zatrudnienia podstawowego oraz okres zatrudnienia u pracodawcy, który udzielił urlopu ? do dnia rozpoczęcia urlopu.
5. Dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikowi za dni, za które otrzymuje wynagrodzenie oraz za dni nieobecności w pracy z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby bądź konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, za które pracownik otrzymuje z tego tytułu wynagrodzenie lub zasiłek z ubezpieczenia społecznego.
6. Dodatek za wieloletnią pracę jest wypłacany w terminie wypłaty wynagrodzenia:
1) począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył prawo do dodatku lub wyższej stawki dodatku, jeżeli nabycie prawa nastąpiło w ciągu miesiąca.
2) za dany miesiąc, jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawa do wyższej stawki dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca.
§15.
Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych .
1.Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana przez pracownika ponad normy czasu pracy ,ustalone z przepisami Kodeksu Pracy , obowiązującego u pracodawcy .
2. Za pracę w godzinach nadliczbowych ? oprócz wynagrodzenia zasadniczego przysługuje dodatek w wysokości :
- 100% wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających :
a/ w nocy
b/ w niedzielę i święta niebędące dla pracownika dniami pracy , zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy ,
c/ w dniu wolnym od pracy udzielonym pracownikowi w zamian za pracę w niedzielę lub święto zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
3. Dodatek o którym mowa w ust.2 , nie przysługuje za pracę w niedziele w normalnym czasie pracy , jeżeli pracownikowi udzielono w zamian innego dnia wolnego od pracy .Dotyczy to także pracy w święto oraz dni dodatkowe wolne od pracy.
4. Stawki Godzinowe oblicza się dzieląc kwotę miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego przysługującego za pełny etat czasu pracy przez liczbę godzin pracy przypadających do przepracowania w danym miesiącu.
§15a
Dodatek dla pracowników obsługi ? premia.
W ramach środków na wynagrodzenia tworzy się fundusz premiowy w wysokości 20% planowanych wynagrodzeń zasadniczych pracowników .
- Premia przyznawana jest pracownikom obsługi w wysokości max. 20% przyznawana jest i naliczana w okresach miesięcznych .
- Podwyższenie indywidualnej premii może nastąpić w ramach posiadanego funduszu premiowego powstałego w wyniku indywidualnych zmniejszeń premii lub jej nieprzyznania .
- Premia jest przyznawana tym pracownikom , którzy właściwie wywiązują się z powierzonych im zadań , a w szczególności :
a/ starannie i terminowo wykonują obowiązki wynikające z zakresu ich czynności , bądź inne prace zlecone przez przełożonych ,
b/ przestrzegają obowiązujące przepisy : o bezpieczeństwie i higienie pracy , porządku i dyscyplinie , przeciwpożarowe , a także zarządzenia wewnętrzne dyrektora szkoły ,
c/ dbają o mienie szkoły i posługują się przydzielonym sprzętem i materiałami w sposób oszczędny i racjonalny,
d/ dbają o organizację czasu pracy w taki sposób , aby był on w pełni wykorzystany dla realizacji zadań ,
e/ wykazują inicjatywę i aktywny stosunek do wykonywanej pracy.
- Premia jest wypłacana raz w miesiącu w dniu wypłaty wynagrodzenia zasadniczego tj. 27 każdego miesiąca.
- Decyzję o przyznawaniu premii podejmuje dyrektor szkoły do dnia 20 każdego miesiąca .
- Pracownikowi można podwyższyć premię za dodatkowo wykonana pracę poza godzinami swojej pracy .
- Pracownik może zostać pozbawiony premii w części lub całości na okres od jednego do trzech miesięcy za uchybienia w dyscyplinie pracy.
- Naruszenie dyscypliny pracy obejmuje w szczególności :
a/ niewykonanie zadań należących do pracownika ,wykonanie niedbałe lub opieszałe ,
b/ spóźnianie się do pracy lub opuszczenie miejsca pracy bez usprawiedliwienia ,
c/ nieoszczędne wykorzystanie materiałów i sprzętu,
d/ nieprzestrzeganie przepisów bhp i p.poż. ,
e/ nieprzestrzeganie zasad kulturalnego zachowania się wobec współpracowników i przełożonych
f/ uzasadnione skargi i zażalenia na pracę pracownika ,
g/ niewykonanie poleceń przełożonych
- Za absencję spowodowaną chorobą pozbawia się pracownika premii częściowo lub całkowicie w wysokości 1% za każdy dzień zwolnienia powyżej 3 dni , / z wyłączeniem niezdolności do pracy powstałej na skutek : wypadku przy pracy , wypadku w drodze do pracy i z pracy , choroby zawodowej , przebywania w szpitalu i sanatorium , choroby przypadającej w okresie ciąży /.
10. Pracownik traci prawo do premii za dany miesiąc w przypadku niewłaściwego wywiązywania się z powierzonych zadań , a także w razie :
- nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy choćby w jednym dniu w ciągu miesiąca ,
- usprawiedliwionej nieobecności w pracy z powodu choroby , urlopu bezpłatnego przez łączny okres powyżej 7 dni roboczych w danym miesiącu ,
- wymierzenia pracownikowi kary porządkowej lub pieniężnej ,
- rozwiązaniu stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika ,
- zawinionego narażenia szkoły / działaniem lub zaniechaniem / na straty majątku lub dopuszczeniu do strat finansowych .
11. Jeżeli zdarzenia o których mowa w pkt. 3,4,5 nastąpiły po naliczeniu premii lub jej wypłacie za dany miesiąc ? konsekwencje premiowe mają zastosowanie w następnym miesiącu .
12. Na życzenie pracownika należy poinformować go o przyczynach obniżenia bądź pozbawienia premii.
13. Premia niewykorzystana w danym miesiącu z powodu jej obniżenia lub pozbawienia u pracowników może być przydzielona innym pracownikom w danym miesiącu , ze szczególnym uwzględnieniem pracowników , zastępujących nieobecnych.
14. Decyzje o przyznaniu w określonej wysokości ,pozbawieniu lub zmniejszeniu premii indywidualnej wydaje dyrektor szkoły z własnej inicjatywy lub na wniosek bezpośredniego przełożonego danego pracownika.
Rozdział 3
ŚWIADCZENIE PIENIĘŻNE ZWIĄZANE Z PRACĄ
§ 16
Pracownikom przysługują poza wynagrodzeniem za pracę i wymienionymi dodatkami, również inne świadczenia pieniężne związane z pracą:
1. świadczenia należne w okresie czasowej niezdolności do pracy w oparciu o art. 92 i 184 Kodeksu pracy oraz przepisy regulujące uprawnienia doświadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.
2. świadczenia przysługujące z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w oparciu o art. 92 i 237(1) Kodeksu pracy oraz przepisy regulujące zakres i wysokość tych świadczeń.
3. odprawy w związku z powołaniem do służby wojskowej należne w oparciu o przepisy regulujące powszechny obowiązek ochrony państwa.
4. odprawa po śmierci pracownika przysługująca na podstawie art. 93 Kodeksu pracy w wysokości określonej w tym przepisie.
5. dodatkowe wynagrodzenie roczne zwane ?wynagrodzeniem rocznym? na podstawie przepisów o tym wynagrodzeniu.
6. odprawa rentowa lub emerytalna w wysokości określonej w §17 niniejszego Regulaminu.
7. nagroda jubileuszowa w wysokości określonej w §18 niniejszego Regulaminu.
§17
Odprawa emerytalna lub rentowa
1. Pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę inwalidzką przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości określonej w art. 38 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych.
2. Do okresów pracy uprawniających do jednorazowej odprawy wlicza się wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
3. Wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy.
§ 18
Nagroda jubileuszowa
1. Pracownikowi przysługuje nagroda jubileuszowa w wysokości określonej w art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 21 listopada 2008r. o pracownikach samorządowych.
2. Pracownikowi, który wykonuje pracę w ramach urlopu bezpłatnego udzielonego przez innego pracodawcę w celu wykonania tej pracy, do okresu uprawniającego do nagrody wlicza się okres zatrudnienia u tego pracodawcy do dnia rozpoczęcia tego urlopu.
3. W razie jednoczesnego pozostawania więcej niż w jednym stosunku pracy, do okresu pracy uprawniającego do nagrody wlicza się jeden z tych okresów.
4. Pracownik nabywa prawo do nagrody w dniu upływu okresu uprawniającego do tej nagrody.
5. Pracownik jest zobowiązany udokumentować swoje prawo do nagrody, jeżeli w jego aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.
6. Wypłata nagrody następuje z urzędu, tj. bez wniosku pracownika, niezwłocznie po nabyciu do niej prawa.
7. Podstawę do obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu nabycia prawa do nagrody, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze ? wynagrodzenie przysługujące mu w dniu wypłaty. Jeżeli pracownik nabył prawo do nagrody, będąc zatrudniony w innym wymiarze czasu pracy niż w dniu jej wypłaty, podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi a dniu nabycia prawa do nagrody.
8. Podstawę wyliczenia nagrody stanowi, odpowiedni do przepracowanego okresu, procent sumy miesięcznego wynagrodzenia obliczonego według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
9. W razie ustania stosunku pracy w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, pracownikowi, któremu do nabycia prawa do nagrody brakuje mniej niż 12 miesięcy, licząc od dnia rozwiązania stosunku pracy, nagrodę tę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy.
10. Jeżeli w dniu wejścia w życie przepisów wprowadzających zaliczalność do okresów uprawniających do świadczeń pracowniczych okresów niepodlegających dotychczas wliczeniu upływa okres uprawniający pracownika do dwóch lub więcej nagród, wypłaca mu się tylko jedną nagrodę ? najwyższą.
11. Pracownikowi, który w dniu wejścia w życie przepisów, o których mowa w ust. 1, ma okres zatrudnienia wraz z innymi okresami wliczanymi do tego okresu, dłuższy niż wymagany do nagrody danego stopnia, a w ciągu 12 miesięcy od tego dnia upłynie okres uprawniający go do nabycia nagrody wyższego stopnia, nagrodę niższą wypłaca się w pełnej wysokości, a w dniu nabycia prawa do nagrody wyższej ? różnicę między kwotą nagrody wyższej a kwotą nagrody niższej.
12. Przepisy ust. 10 i 11 mają odpowiednio zastosowanie, w razie gdy w dniu, w którym pracownik udokumentował swoje prawo do nagrody, był uprawniony do nagrody wyższego stopnia oraz w razie gdy pracownik prawo to nabędzie w ciągu 12 miesięcy od tego dnia.
Rozdział 4
Sposób i terminy wypłaty wynagrodzeń
i pozostałych należności pracowniczych
§ 19
1. Wynagrodzenie za pracę wypłaca się z dołu w 27. dniu każdego miesiąca, jeżeli ustalony dzień wypłaty za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.
2. Wypłata wynagrodzenia za dni niezdolności do pracy lub zasiłków chorobowych dokonywana jest w terminie do dnia 27. następnego miesiąca. Jeżeli ustalony dzień wypłaty za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.
3. Pracodawca na wniosek pracownika obowiązany jest do udostępnienia mu do wglądu dokumentacji płacowej oraz przekazania odcinka listy płac zawierającego wszystkie składniki wynagrodzenia.
§ 20
1. Wypłata wynagrodzenia następuje w siedzibie ZS Nr 1 /kasa/ lub przelewem na konto bankowe pracownika, po uzyskaniu jego pisemnej zgody.
2. Wypłata wynagrodzenia dokonywana jest przelewem lub do rąk własnych pracownika albo osoby przez niego upoważnionej.
3. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje osoba upoważniona do tego przez pracodawcę na piśmie.
4. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej.
Rozdział 5
Postanowienia końcowe
§ 21
Regulamin wchodzi w życie po upływie 14 dni od podania go do wiadomości pracowników przez wywieszenie na tablicy ogłoszeń w Zespole Szkół Nr 1 w Mławie.
§ 22
Pracodawca w każdym czasie udostępnia na żądanie pracownika Regulamin i w razie potrzeby wyjaśnia jego treść.
§ 23
Wszelkie zmiany Regulaminu następują w formie pisemnej w trybie obowiązującym dla jego ustalania.
............................................
/Podpis/
........................................................
/ Podpisy Zakładowej Organizacji Związkowej /