Regulamin gospodarowania środkami finansowymi Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
- Szczegóły
- Odsłony: 3963
autor informacji: Skwarski Mariusz, data wytworzenia: 2012-12-04 11:23:17
opublikował: Skwarski Mariusz, ZS Nr 1 w Mławie, tel. 23 654 32 07, data publikacji: 2012-12-04 11:23:17
zmodyfikował: Skwarski Mariusz, ZS Nr 1 w Mławie, tel. 23 654 32 07, ostatnia modyfikacja: 2016-05-17 11:17
Zarządzenie Nr 5/2011
Dyrektora Zespołu Szkół Nr1 w Mławie
z dnia 03.01.2011r.
w sprawie ustalenia Regulamin gospodarowania środkami finansowymi Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
w Zespole Szkół Nr1 w Mławie
Na podstawie art.8 ust.2 ustawy z dnia 4 marca 1994 roku o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tj. Dz. U z 1996 roku Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§ 1
Ustala się Regulamin gospodarowania środkami finansowymi Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych w Zespole Szkół Nr1
w Mławie, w brzmieniu załącznika do niniejszego zarządzenia.
§ 2
Wykonanie zarządzenia powierzam Dyrektorowi Zespołu Szkół Nr1 w Mławie
§ 3
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.
Załącznik do zarządzenia
nr 5/2011 Dyrektora ZS Nr1 z dnia 03.01.2011r.
REGULAMIN GOSPODAROWANIA ŚRODKAMI FINANSOWYMI ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1
Podstawa prawna tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych:
1) ustawa z 4 marca 1994r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tj. Dz. U. 1996 r. Nr 70, poz.335 z późn. zm.),
2) ustawa z 23 maja 1991r. o związkach zawodowych (tj. Dz. Dz. 2001r. Nr 79, poz.854 z późn. zm.),
3) rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 14 marca 1994r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczania odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. Nr 43, poz. 168 z późn. zm.).
4) Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 roku ?Karta Nauczyciela (Dz .U. z 2006 r. Nr 97, poz.674 z późn. zm.)
TWORZENIE FUNDUSZU
§ 2
- Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczonego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.
- Wysokość odpisu podstawowego wynosi na jednego zatrudnionego 37,5 % przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej w roku poprzednim lub w drugim półroczu roku poprzedniego, jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą ogłoszonego przez Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym.
- Dla nauczycieli dokonuje się corocznie odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości ustalanej jako iloczyn planowanej, przeciętnej w danym roku kalendarzowym, liczby nauczycieli zatrudnionych w pełnym i niepełnym wymiarze zajęć (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) skorygowanej w końcu roku do faktycznej przeciętnej liczby zatrudnionych nauczycieli (po przeliczeniu na pełny wymiar zajęć) i 110% kwoty bazowej, obowiązującej w dniu 1 stycznia danego roku, określonej w ustawie budżetowej nadany rok.
- Dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych będących emerytami, rencistami lub nauczycielami pobierającymi nauczycielskie świadczenie kompensacyjne dokonuje się odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wysokości 5% pobieranych przez nich emerytur, rent oraz nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych.
- Emeryci i renciści nauczyciele zobowiązani są w terminie do dnia 30kwietnia każdego roku przedłożyć pracodawcy decyzję ZUS ustalającą wymiar należnego im świadczenia emerytalno ? rentowego.
- Wysokość odpisu podstawowego może być zwiększona o 6,25% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, o którym mowa w ust.1 na każdego emeryta i rencistę uprawnionego do korzystania z funduszu socjalnego.
- Odpisy, których mowa w ust.1,2,3 i 4 ? stanowią jeden Fundusz.
- Środki Funduszu zwiększa się o:
a) odsetki od środków Funduszu,
b) wpływy z oprocentowania udzielonych pożyczek na cele mieszkaniowych.
- Środki Funduszu gromadzone są na wyodrębnionym rachunku bankowym.
- 10. Środki Funduszu nie wykorzystane w danym roku kalendarzowym przechodzą na rok następny.
§ 3
1.Gospodarowanie środkami finansowymi funduszu odbywa się na podstawie opracowanego corocznie planu rzeczowo-finansowego (preliminarza) ? załącznik nr 1.
2.Administratorem Funduszu jest pracodawca.
3. Regulamin i projekt jego zmiany, coroczny plan rzeczowo-finansowy wydatków z Funduszu oraz projekt jego zmiany wymaga uzgodnienia z zakładowymi organizacjami zawodowymi.
4. Wnioski o przyznanie świadczeń socjalnych przewidzianych w niniejszym Regulaminie należy składać w Zespole Szkół Nr 1 w Mławie.
5. Pracodawca sporządza sprawozdanie z wykonania wydatków Funduszu za dany rok kalendarzowy.
OSOBY UPRAWNIONE DO KORZYSTANIA Z FUNDUSZU
§ 4
1.Uprawnieni do korzystania z Funduszu:
1) Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę,
2) Emeryci i renciści byli pracownicy, dla których Zespół Szkół Nr 1 w Mławie był ostatnim pracodawcą przed uzyskaniem statusu emeryta lub rencisty,
3) Członkowie rodzin osób wymienionych w pkt 1 i 2 .
4) Za członków rodzin uważa się :
Pozostające na utrzymaniu pracownika dzieci wieku 0-20 lat (do ukończenia szkoły średniej) a w szczególnych przypadkach dzieci do 25 roku życia po przedłożeniu zaświadczenia, że kontynuują naukę szkole dziennej a także oświadczenia osoby uprawnionej , iż dziecko pozostaje na jego wyłącznym utrzymaniu i nie posiada innych dochodów oraz współmałżonkowie.
2. Świadczenia socjalne w pierwszej kolejności przysługują osobom
uprawnionym:
a) o niskim dochodzie na osobę w rodzinie,
b) wychowującym samotnie dzieci, wykazującym niski dochód na osobę w rodzinie
c) mającym dzieci, które ze względu na stan zdrowia wymagają specjalnej, kosztownej opieki i leczenia oraz dzieci niepełnosprawne.
§ 5
PRZEZNACZENIE FUNDUSZU
Środki Funduszu przeznacza się na finansowanie:
1) w art.53 ust.1a ustawy Karta Nauczyciela ?wypłacane jest nauczycielowi do końca sierpnia każdego roku świadczenie urlopowe w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia nauczyciela w danym roku szkolnym,
2) dofinansowanie różnych form wypoczynku nauczycieli pracowników administracji i obsługi , emerytów i rencistów np. wypoczynek zorganizowany (np. wczasy rodzinne, profilaktyczno-lecznicze itp.)
wypoczynek zorganizowany we własnym zakresie tzw. ?wczasy pod gruszą?, wypoczynek weekendowy, wypoczynek zimowy itp.
3) Działalności kulturalno - oświatowej, sportowej i turystycznej w formie:
a) dopłat do ceny biletów wstępu do kina, teatru. Finansowanie wystaw, występów estradowych, koncertów, imprez sportowych i rekreacyjnych, biletów wstępu na basen i do siłowni,
b) finansowanie wycieczek turystyczno-krajoznawczych o zasięgu krajowym i dofinansowywanie wycieczek turystyczno ? krajoznawczych z pobytem zagranicznym.
4) pomocy materialnej w formie rzeczowej i finansowej (zapomogi) dla osób dotkniętych wypadkami losowymi lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej mogą ubiegać się osoby o najniższych dochodach wg załącznika Nr 9. Zapomoga udzielana będzie w wysokości od ? najniższego wynagrodzenia w danym roku, do 3-krotnego po dokładnym zbadaniu sytuacji. Pomoc rzeczowa może być udzielana w formie np. zakupu lekarstw, artykułów żywnościowych, opału, niezbędnych sprzętów domowych, podręczników szkolnych dla dzieci, zakupu bonów towarowych ,odzieży itp.
5) finansowanie choinki dla dzieci pracowników
6) pomoc mieszkaniową w postaci:
a) pożyczek mieszkaniowych,
b) pomocy mieszkaniowej.
ZASADY I KRYTERIA PRZYNAWANIA ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH
§ 6
- Świadczenia socjalne przyznawane są na wniosek pracownika.
- Przyznanie i wysokość świadczenia z Funduszu zależy od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej uprawnionego do korzystania z Funduszu
- Kryterium przyznawania i ustalania wysokości świadczeń z Funduszu jest przeciętny dochód na jedną osobę w rodzinie uprawnionego, obliczany na podstawie danych zawartych w złożonym oświadczeniu, stanowiącym załącznik nr 2 do Regulaminu.
Wnioskodawca ma obowiązek wskazać w oświadczeniu faktyczną wysokość wszystkich dochodów (wynagrodzenia ze stosunku pracy i umów cywilnoprawnych, emerytury, renty, zasiłek dla bezrobotnych, świadczenia i zasiłek przedemerytalny, zasiłek rodzinny, pielęgnacyjny, alimenty, renta rodzinna, dochód z prowadzonej działalności gospodarczej, stypendia) uzyskiwanych przez osoby wspólnie mieszkujące i prowadzące wspólne gospodarstwo domowe).
- Dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i współpracy przy prowadzeniu tej działalności przyjmuje się w wysokości nie niższej niż zadeklarowane przez osoby osiągające te dochody kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, a jeżeli z tytułu tej działalności lub współpracy nie istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego ? kwoty nie niższe od pomniejszonej podstawy wymiaru składek obowiązujących osoby ubezpieczone.
- W razie powzięcia wątpliwości co do prawdziwości danych zawartych w oświadczeniu osoba uprawniona ma obowiązek na żądanie pracodawcy przedłożyć dokumenty potwierdzające podane w Oświadczeniu informacje. Odmowa dostarczenia dokumentów skutkuje nieprzyznaniem świadczenia z Funduszu.
- Odmowa przyznania świadczenia nie stanowi podstawy do roszczeń.
§ 7
1.Funduszu socjalnego dofinansowuje się wypoczynek:
1) Świadczenia urlopowe dla nauczycieli wypłacane są do końca sierpnia każdego roku w wysokości odpisu podstawowego, o którym mowa w § 2 ust.3 ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy i okresu zatrudnienia w danym roku szkolnym.
2) Wypoczynek letni nauczycieli
3) Wypoczynek letni pracowników administracji i obsługi , po wykorzystaniu co najmniej 14 dni kalendarzowych urlopu wypoczynkowego zorganizowany we własnym zakresie tzw. ?wczasy pod gruszą?.
4) Wypoczynek letni emerytów i rencistów zorganizowany we własnym zakresie tzw. ?wczasy pod gruszą?
5) Inne formy wypoczynku indywidualnego i zorganizowanego np. wypoczynku weekendowego, zimowego itp. w zależności od wysokości posiadanych środków finansowych.
2. Wysokość dopłat do wypoczynku w danym roku określa - załącznik nr 3.
3.Działalności kulturalno - oświatowej, sportowej i turystycznej w formie:
c) dopłat do ceny biletów wstępu do kina, teatru.
d) finansowanie wystaw, występów estradowych, koncertów, imprez sportowych i rekreacyjnych, biletów wstępu na basen i do siłowni itp.
e) finansowanie do wycieczek turystyczno-krajoznawczych i dofinansowanie wycieczek turystyczno ? krajoznawczych zagranicznych.
4. Wysokość dofinansowania działalności określonej w ust. 3 w danym roku określa załącznik nr 4
5.Pomoc materialna w formie rzeczowej i finansowej (zapomogi) dla osób dotkniętych wypadkami losowymi lub znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej.
6. Pomoc rzeczowa może być udzielana w formie np. zakupu lekarstw, artykułów żywnościowych, opału, niezbędnych sprzętów domowych, podręczników szkolnych dla dzieci, zakupu bonów towarowych ,odzieży itp.
7. Pomoc rzeczowa i finansowa udzielana jest na wniosek ? załącznik nr 5.. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające fakt zdarzenia opisanego we wniosku.
a) zdarzenia losowe ? zaświadczenie z policji, ze spółdzielni, akt zgonu itp.
b) choroba- zaświadczenie wydane przez poradnię specjalistyczną
c) inne ? np. zaświadczenie z Urzędu Pracy itp.
8. Pomoc rzeczowa i finansowa dla osób uprawnionych ustalana jest indywidualnie w zależności od posiadanych środków finansowych.
9. W ramach imprezy choinkowej dla dzieci - paczki świąteczne dla dzieci w wieku od 1 roku do ukończenia w danym roku lat 16-tu.
10.Pomoc mieszkaniową w postaci:
a) pożyczek mieszkaniowych,
11. W zamian za świadczenia rzeczowe może być przyznany w równoważnej wysokości ekwiwalent pieniężny.
12. Tabele finansowania poszczególnych form zawierają załączniki nr 6 - 9.
POMOC NA CELE MIESZKANIOWE ? POŻYCZKI MIESZKANIOWE
§ 8
- Pożyczki na cele mieszkaniowe z ZFŚS mogą ubiegać się osoby uprawnione zatrudnione na czas nieokreślony. Pożyczka mieszkaniowa udzielana jest na remont, modernizację domu lub mieszkania, budowę domu na podstawie tytułu prawnego do lokalu, domu. Zakup mieszkania, domu itp.
- Pożyczki na cele mieszkaniowe udziela się w formie oprocentowanej 0% w stosunku rocznym pożyczki mieszkaniowej.
- Wysokość pożyczki na remont, modernizację wynosi 8.000 zł, zaś na budowę 12.000 zł.
- Okres spłaty pożyczki na remont lub modernizację lokalu lub budynku wynosi od 3 do 5 lat, zaś na budowę od 5 do 7 lat.
- Pożyczka podlega spłacie wraz z odsetkami w ratach miesięcznych.
- Termin spłaty pierwszej raty ? od ostatniego dnia najbliższego miesiąca po terminie otrzymania pożyczki.
- W przypadku śmierci pożyczkobiorcy ? pożyczkę umarza się.
- Szczegółowe warunki spłaty pożyczki określa umowa, stanowiąca załącznik nr 6 do Regulaminu .
- Niespłacona kwota pożyczki wraz z odsetkami staje się natychmiast wymagalna w razie rozwiązania stosunku pracy z winy pracownika.
10. W szczególnie uzasadnionych przypadkach spłata pożyczki może nastąpić za porozumieniem stron.
11. Rozwiązanie stosunku pracy bez winy pracownika nie powoduje zmiany warunków udzielenia pożyczki. W takim przypadku dyrektor ustala z pożyczkobiorcą sposób spłaty pożyczki.
§ 9
- Pożyczkę na budowę domu ,zakup mieszkania można otrzymać tylko raz.
- Pożyczka na remont domu, mieszkania może być udzielona po spłacie poprzedniej pożyczki.
- Pożyczki udziela się na wniosek osoby uprawnionej, stanowiący załącznik nr 7 do niniejszego Regulaminu.
- Do wniosku o pożyczkę na remont lub modernizację należy dołączyć tytuł prawny do zajmowanego lokalu lub domu.
- Do wniosku o pożyczkę na budowę domu lub zakup mieszkania należy dołączyć dokumenty takie jak: pozwolenie na budowę, umowę kupna lokalu, zaświadczenie ze spółdzielni itp.
- We wniosku o pożyczkę wnioskodawca musi wskazać trzech poręczycieli.
- Poręczycielami pożyczki są osoby zatrudnione w Zespole Szkół Nr1 w Mławie na czas nieokreślony.
§ 10
- W razie nie spłacenia pożyczki przez pożyczkobiorcę wzywa się dłużnika na piśmie do uregulowania należności w terminie do jednego miesiąca, kopie wezwania dostarcza się poręczycielom. W razie nie dokonania wpłaty w wyznaczonym terminie, potrąca się należność z wynagrodzeń poręczycieli.
- W przypadku, gdy pożyczkobiorca i poręczyciel przestali być pracownikami szkoły nie spłacają pożyczki, ściąganie należności następuje w trybie ustawy postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
- W wypadkach losowych powodujących utratę zdolności obsługi pożyczki, pożyczkobiorca może ubiegać się o:
a) zawieszenie pożyczki na określony okres,
- Decyzję w przypadkach określonych w ust. 3 podejmuje dyrektor w porozumieniu ze związkami zawodowymi.
§ 11
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
Zmiany w Regulaminie wprowadza się w takim samym trybie, jak przyjęcie Regulaminu
Uzgodnienie ze związkami zawodowymi:
?????????????????..
?????????????????.
Załącznik nr 1
PLAN RZECZOWO- FINANSOWY ZFŚS na ??..rok
DOCHODY:
- stan środków na r-ku bankowym na dzień o1.01. ?
- odpis podstawowy od nauczycieli
-odpis podstawowy pracownicy niepedagogiczni
-odpis podstawowy od emerytów i rencistów nauczycieli
-odpis podstawowy od emerytów i rencistów niepedagogicznych
- spłata pożyczek mieszkaniowych
Ogółem:
WYDATKI:
Forma działalności (wymienić formy które będą realizowane) |
Kwota ogółem |
Kwota dofinansowania na 1 osobę uprawnioną |
|
|
|
|
|
|
Załącznik nr 2
?????????? ????????.dnia?????
(Nazwisko i imię)
??????????
( Stanowisko)
O Ś W I A D C Z E N I E
Ja niżej podpisany??????????? ?? oświadczam, iż
dochód* brutto za okres rok ?? od ????..r. do ?????.r. wszystkich członków mojej rodziny wspólnie zamieszkujących i prowadzących wspólne gospodarstwo domowe
wynosił ogółem ???????? zł co w przeliczeniu na ??????? osób/y (ilość osób) stanowi dochód miesięczny na jedną osobę.??????? zł .
Jednocześnie zobowiązuję się do informowania (niezwłocznie) o wszelkich zmianach dotyczących w/w danych.
Prawdziwość wyżej przedstawionych danych potwierdzam własnoręcznym podpisem pod rygorem odpowiedzialności karnej (art. 233 § 1 Kk)
Mława , dnia ???????????.
/podpis wnioskodawcy/
*
1) Wnioskodawca ma obowiązek wskazać w oświadczeniu faktyczną wysokość wszystkich dochodów (wynagrodzenia ze stosunku pracy i umów cywilnoprawnych, emerytury, renty, zasiłek dla bezrobotnych, świadczenia i zasiłek przedemerytalny, zasiłek rodzinny, pielęgnacyjny, alimenty, renta rodzinna, dochód z prowadzonej działalności gospodarczej, stypendia) uzyskiwanych przez osoby wspólnie mieszkujące i prowadzące wspólne gospodarstwo domowe)
2)Dochody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i współpracy przy prowadzeniu tej działalności przyjmuje się w wysokości nie niższej niż zadeklarowane przez osoby osiągające te dochody kwoty stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, a jeżeli z tytułu tej działalności lub współpracy nie istnieje obowiązek ubezpieczenia społecznego ? kwoty nie niższe od pomniejszonej podstawy wymiaru składek obowiązujących osoby ubezpieczone.
Załącznik nr 3
?????????? ????????.dnia?????
??????????
??????????
??????????
DYREKTOR
?????????????
w ???????????..
WNIOSEK
O DOFINANSOWANIE WYPOCZYNKU?????????..
Z ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH
Proszę o dofinansowanie wypoczynku????????????..
??????????????????????????????.
??????????????????????????????.
????????????????????.
/podpis wnioskodawcy/
Załączniki:
1) Oświadczenie wg załącznika nr
2) ????????.????
3) ????????????.
Załącznik nr 5
?????????? ????????.dnia?????
??????????
??????????
??????????
DYREKTOR
?????????????
w ???????????..
WNIOSEK
O UDZIELENIE POMOCY FINANSOWEJ/RZECZOWEJ
Z ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH
Proszę o udzielenie pomocy finansowej/rzeczowej
??????????????????????????????.
??????????????????????????????.
U Z A S A D NI E N I E
??????????????????????????????
??????????????????????????????
??????????????????????????????
??????????????????????????????
??????????????????????????????
??????????????????????????????.
????????????????.
/podpis wnioskodawcy/
Załączniki:
1) Oświadczenie
2) ????????.????
3) ????????????
4) ???????????...
Załącznik nr 4
?????????? ????????.dnia?????
??????????
??????????
??????????
DYREKTOR
?????????????
w ???????????..
WNIOSEK
O DOFINANSOWANIE ?????????????.
Z ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH
Proszę o udzielenie dofinansowania ?????????????
??????????????????????????????.
??????????????????????????????.
??????????????????????????????.
????????????????.
/podpis wnioskodawcy/
Załącznik nr 6
TABELA DOFINANSOWANIA DO WYPOCZYNKU w 2016 r.
Kwota 1850,00 zł
Dochód na 1 osobę brutto |
% |
Kwota |
0 ? 2.500 zł |
100 % |
|
2.500 ? 4000 zł |
95 % |
|
od 4001 zł i powyżej |
90% |
|
Załącznik nr 7
TABELA DOFINANSOWANIA DO WYCIECZEK TURYSTYCZNYCH ZAGRANICZNYCH w 2016 r.
Kwota 1850,00 zł
Dochód na 1 osobę brutto |
% dofinansowania pracowników |
% dofinansowania dla współmałżonka |
do wysokości najniższego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym |
100 % |
50% |
do wysokości najniższego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym ? do 2000 zł |
95 % |
60% |
od 2001,00 zł i powyżej |
90% |
70% |
Załącznik nr 8
TABELA DOFINANSOWANIA w 2016 r.
Kwota 1850,00 zł
a) dopłat imprez kulturalno ? oświatowych np. do ceny biletów wstępu do kina, teatru.
Dochód na 1 osobę brutto |
% |
Kwota |
do wysokości najniższego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym |
100 % |
|
od do wysokości najniższego wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym ? do 2000 zł |
90 % |
|
od 2001,00 zł do 3 000,00 zł |
70% |
|
od 3001,00 zł i powyżej |
50% |
|
Załącznik nr 9
TABELA pomocy materialnej - zapomogi w 2016 r.
Kwota 1850,00 zł
Dochód na 1 osobę brutto |
% |
Kwota |
wysokość wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym od 0 zł do 1000 zł |
100 % |
|
wysokość wynagrodzenia w danym roku kalendarzowym ? od 1001 zł do 1400zł |
90 % |
|
powyżej 1401zł |
70 % |
|